Středověké slavnosti vína aneb veselí a dobrá nálada

Za zvuků fanfár zahájil Bakchus – bůh vína a radovánek
v pátek 24. září jednu z nejoblíbenějších kulturních akcí – Vinohradské vinobraní. Oděn do dobového kostýmu se za slunečného odpoledne vydal společně s družinou knížete Václava a s pány radními Prahy 2 a 3 na vinici do Grobovky. Po symbolickém sběru vinné révy, jejím uložení do dřevěných putýnek a po ochutnávce čerstvě vylisovaných šťavnatých hroznů se historický průvod přemístil na náměstí Míru. Nazdobené kočáry dorazily včas – zvony kostela sv. Ludmily právě odbíjely druhou hodinu odpolední, když se náměstí naplnilo netrpělivě čekajícími Pražany. Někteří se těšili, že u připravených stánků ochutnají letošní burčák anebo víno přivezené přímo z Moravy, jiní se přišli „pouze“ pobavit. Dočkali se všichni – víno bylo skvělé a program, o který se postarala skupina historického šermu Přemyslovci a skupina Álom rozesmál dospělé i děti.
Slavnosti se konaly i na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde krátce po patnácté Svatý Václav pozdravil shromážděné davy a pobídl je, aby pili, co jen hrdlo ráčí. Připomněl, že ve víně je pravda, ale možná i kapka lži... Hrála zde cimbálová muzika a popíjelo se a popíjelo až do druhého dne. Uspořádána byla i soutěž pro milovníky „tekutého slunce“ - kdo více vína vypil a odešel po svých, ten obtěžkán byl lákavou cenou - deseti litry značkového vína.
Také v sobotu 25. září teklo víno proudem a návštěvníci si mohli na náměstí Jiřího z Poděbrad například vyzkoušet, jak se z hroznů lisuje mošt. Kulturního programu se zde ujalo Divadlo ELF, zahrála hudební skupina Kalábůf něžný beat či O.O.Z.
Zábava a veselí pokračovalo po oba dva dny až do pozdních večerních hodin. O burčák, víno, ale i skvělé občerstvení nebyla nouze, a tak se „novodobé“ Vinohradské vinobraní letos opět vydařilo.

Eva Bělíková

Zveřejněno: 03.02.2000 – support@publix.cz