Spustili jsme projekt Ztráty a nálezy

Městská část Praha 2 se zapojila do pilotního projektu, který pracuje s lidskou zapomnětlivostí. Všichni zapomínáme někde nějaké věci, a projekt eztraty.cz pomůže ztracené věci najít. Ztracené věci se dají zařadit do národní databáze nálezů, kde by se měla většina nalezených věcí soustředit. Aby se ztracená věc dobře identifikovala, měla by být označena tzv. Vrátilkou – pak je dohledání majitele snadné.

Co jsou Vrátilky?
Vrátilka je souhrnný název pro produkty usnadňující přímé vrácení věci majiteli. Společnost eztraty.cz, která službu zavádí, pro tyto účely vyvinula osmimístný RC kód (návratový kód - return code), který si můžete umístit téměř na vše – brýle, hodinky, mobil, flash disk, deštník, kapesní nůž, rybářské náčiní nebo třeba golfové hole. Zkrátka na všechno, kde by vás ztráta mrzela a zároveň se dá předpokládat.
Pokud je kdokoliv najde, není pro něj nic jednoduššího než z nich opsat 8-místný RC kód. Občan na eztraty.cz a obec či firma do Ztratosu, pokud jej využívá. Systém okamžitě odesílá e-mail majiteli. V něm najde informace o místě uložení, otevírací době a telefonickém kontaktu. Další domluva už je potom snadná, předmět tím navíc získal jednoznačnou identifikaci, je to jeho „občanský průkaz“ – přitom zůstává při běžném nošení anonymní. Nikdo tedy z kódu nepozná Vaše jméno ani adresu.
Vrátilky mají podobu klíčenky, samolepky, dětské samolepky apod.

Co jsou eztraty.cz?
Eztráty.cz je národní databáze nálezů, ve které se sbíhají informace a případně i fotografie nálezů vložených jejich nálezci nebo obecním úřadem či firmou po odevzdání nálezcem. K tomu slouží systém Ztratos. Ten, kdo určitou věc našel,může případný nález "vyřídit" na webu, který za něj automaticky splní ohlašovací povinnost vůči obci.
Tato skutečnost zjednoduší život jak nešťastnému majiteli ztracené věci, tak i obci, kde je ztracená věc nalezena – systém za ni provede vyhlášení ztráty.

Co je Ztratos?

Ztratos je volně přístupný online nástroj pro správu nalezených věcí, určený pro města, obce, firmy a instituce – zkrátka všech, kteří mají zákonnou povinost vést vlastní evidenci nálezů. Všechny vložené nálezy se okamžitě objeví na eztraty.cz.

Zde je přímá cesta k oznámení nálezu v Praze 2 na úřadě.

Zveřejněno: 10.11.2017 – webadmin@praha2.cz