Současná podoba Viničního Altánu

Práce na rekonstrukci Viničního altánu v Havlíčkových sadech začnou co nevidět. Po vydání stavebního povolení vypsala městská část výběrové řízení na dodavatele prací. Náklady na obnovu altánu se odhadují na 12 - 15 mil. korun. Po rekonstrukci bude altán přístupný veřejnosti.
Obnova Viničního altánu si vyžádá zednické práce v suterénu a také poměrně náročné umělecko - truhlářské práce. Zedníci přijdou na řadu jako první, umělečtí truhláři budou moci pracovat i přes zimu. Zároveň s rekonstrukcí altánu se v přilehlém svahu bude stavět zahradní vinárna, protože podobné zařízení není možné umístit uvnitř této kulturní památky. „Naším záměrem je, aby altán sloužil veřejnosti se vším všudy, tedy aby se tu lidé mohli také občerstvit," uvedla zástupkyně starosty Jarmila Cechnerová. Rekonstrukce altánu i výstavba přilehlé restaurace mají být dokončeny nejpozději
31. srpna 2003.
Objekt Viničního altánu byl postaven v letech 1871 - 1888 jako součást honosného letního sídla průmyslníka Moritze Gröbeho. Stavba celého komplexu byla realizována podle návrhu Antonína Barvitia a Josefa Schulze, který se především podílel na dotváření interiérů a doplňkových
staveb.
Viniční altán se stal vedle umělé jeskyně - Grotty, kašny se sochou Neptuna a Pavilonu jedním z romantických doplňkových prvků rozsáhlého komplexu Gröbeho vily.
Viniční altán byl vystavěn ve dvou výškových úrovních na menší kamenné terase zaříznuté do prudkého svahu vinice. Jednotlivé objekty, ze kterých se skládá - spodní zděná část, horní dřevostavba vyhlídky, spodní dřevostavba terasy se symetrickými křídly postraních pergol - jsou vůči sobě velice citlivě a dobře vyváženy.
V současnosti je ve zcela dezolátním stavu. Celodřevěné sloupy v horní části stavby, které nesou zatím ještě při sobě držící prvky střešní konstrukce, jsou značně poškozené. K zajištění stability celého objektu byla použita doplňková provizorní tesařská konstrukce. Ve spodní části stavby chybí část konstrukce, střecha je místy propadlá, část konstrukce je již zřícená.    

len

Zveřejněno: 02.10.2002 – support@publix.cz
Vytisknout