Shakespeare Na Smetance

Prvním setkáním se Shakespearem většinou bývá tragický příběh veronských milenců. Každá generace si však Romea a Julii uzpůsobí rytmu a způsobům své doby. Zatímco dnešní dívky vzhlížejí k Leonardu di Capriovi, pro starší generaci není lepší Romeo než Jan Tříska.
Děti ze Základní školy Na Smetance také obdivují di Capria, se Shakespearem však mají nepoměrně bohatší zkušenosti. Kromě běžné výuky a návštěv divadla – vloni celá škola viděla představení Sen noci svatojánské v Divadle komedie – si letos na Shakespera mohl zahrát každý. Projekt „Kdybych byl Shakespearem…“ vymyslely pro své žáky učitelka češtiny Věra Brožová a učitelka výtvarné výchovy Jitka Průšová. Dal šanci literárním i výtvarným talentům.
Do školního časopisu Smetánek přispělo částmi divadelních her 120 dětí, takže se muselo pečlivě vybírat, další děti texty ilustrovaly. Výtvarné práce dětí ze Smetanky na téma Shakespeare měli dokonce možnost obdivovat návštěvníci divadla Rokoko, kde také 12. března žáci vyšších ročníků i s rodiči za odměnu navštívili představení Romeo a Julie. Divadelní kavárnu Rokoka při té příležitosti zaplnily obrázky ztvárňující Hamleta, Romea, ale také variace na téma hrad Elsinor.
Zájem dětí o Shakespeara zaskočil i učitelku Věru Brožovou: „Překvapilo mě to a potěšilo. Děti se s chutí naučily i Shakespearovy sonety. Dokonce vyhledávaly různé varianty překladů, vybíraly si z nich… Myslím, že něco takového je mezi čtrnácti – patnáctiletými dětmi vzácnost, a musí se to pěstovat a podporovat.“

Lenka Prokopová

Zveřejněno: 03.12.2004 – support@publix.cz
Vytisknout