Sbírka na Karlův most

V minulém čísle Novin Praha 2 byl publikován neoznačený rozsáhlý text, který propagoval peněžní sbírku na opravu Karlova mostu. Tradice vybírání peněz je v české společnosti velmi živá. Již téměř mytologický patos mají sbírky na výstavbu Národního divadla a na jeho opravu po požáru. Stejně legendární je sbírka na zlatý poklad Republiky Československé po oddělení měny od bankrotujícího Rakouska po první světové válce. Další sbírky, které se konají v posledních letech, jsou zase určeny na zdravotní nebo sociální programy, na pomoc postiženým nebo lidem se specifickými problémy. Kam ale zařadit sbírku na Karlův most?
Že by tato sbírka byla srovnatelná s vybíráním krejcárků na Zlatou kapličku? Tehdy lidé přispívali na budování národního stánku v době, kdy jsme žádnou státnost ještě neměli a sbírka byla vyjádřením příslušnosti k národu. Sbírka na zlatý poklad po I. světové válce asi také není dobrý příklad. My nepotřebujeme utužovat svoji identitu s nově vzniklým státem. Rekonstrukce mostu jistě není ani sociálním nebo zdravotním programem.
Pro mě je tato sbírka vyjádřením neschopnosti radnice zajistit opravu Karlova mostu z vlastních zdrojů, opravu středověké památky No. 1, která je na všech pražských prospektech a která je hlavní turistickou atrakcí Prahy. Radnice vybírá peníze na opravu památky, která je pro Prahu „zlatý důl“.
Protože nechci, aby most dále chátral, i já na opravu přispěji, ale s vědomím toho, že financuji neschopnost pražské radnice.

Radim Perlín, zastupitel za ODA

Zveřejněno: 05.11.2001 – support@publix.cz
Vytisknout