Rozloučení s královnou krasobruslařského ledu

Ve věku 84 let zemřela krasobruslařská legenda, čestná občanka Prahy 2 Ája Vrzáňová. Městská část Praha 2 jí věnovala vzpomínku na zádušní mši, která se konala 6. srpna v kostele sv. Ludmily na náměstí Míru.

Posledního rozloučení v kostele sv. Ludmily se zúčastnili mj. starostka Prahy 2 Jana Černochová, velvyslanec Petr Gandalovič, zástupci Českého krasobruslařského svazu a její nejbližší přátelé. Bohoslužbu celebroval farní vikář Zachariáš. Na čtvrteční zádušní mši bylo znát dojetí na mnohých přítomných.

Dvojnásobná mistryně světa, do poslední chvíle šarmantní a energická dáma, zemřela náhle v USA, kde žila po svém odchodu do emigrace. Slavná Čechoameričanka nikdy nezapomněla na své češství a rodné Vinohrady. Narodila se ve Slezské ulici, chodila do školy K. V. Raise, křtěná byla v kostele sv. Ludmily. O svém vztahu k vlasti v roce 2006 po udělení čestného občanství řekla: „Mým domovem je teď Amerika, která mě přijala a pomohla mi, když jsem to potřebovala. Za svůj skutečný domov ale vždycky budu považovat Prahu.“  Rodné Vinohrady se jí líbily dnes stejně jako v minulosti a pravidelně se sem vracela. Těšila se, až se na začátku srpna znovu projde Riegrovými sady a zahledí se odtud na Hradčany. K tomu už ale, bohužel, nedošlo.

Její hvězdná kariéra začala v roce 1949, kdy se v Paříži stala mistryní světa v krasobruslení, o rok později v Londýně titul vybojovala podruhé. To už ale byla devatenáctiletá šampionka donucena k odchodu z vlasti, kam se vrátila znovu až v roce 1990, po dlouhých čtyřiceti letech. V USA se jí dařilo, stala se uznávanou poradkyní i trenérkou, podílela se rovněž na vzniku známého Trumpova kluziště v New Yorku. Jako první česká krasobruslařka byla uvedena v roce 2009 v Los Angeles do Síně slávy. Ještě víc si ale možná cenila toho, když byla o osm měsíců později vyhlášena českou Sportovní legendou.

Stejně jako čestného občanství Prahy 2, které jí bylo uděleno v květnu 2006. Tehdy k tomuto ocenění řekla: „Udělení čestného občanství je pro mě velká pocta. Přece jenom jsem byla 40 let pryč a to, že se na mne nezapomnělo, je pro mě strašně cenná věc. Jsem opravdu moc šťastná.“

Zádušní mše za Áju Vrzáňovou  Zádušní mše za Áju Vrzáňovou  Zádušní mše za Áju Vrzáňovou  Zádušní mše za Áju Vrzáňovou  Zádušní mše za Áju Vrzáňovou  Zádušní mše za Áju Vrzáňovou  Zádušní mše za Áju Vrzáňovou  Zádušní mše za Áju Vrzáňovou

Text: kla, Foto: ben


Zveřejněno: 21.08.2015 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout