Rozloučení s královnou krasobruslařského ledu

Ve věku 84 let zemřela krasobruslařská legenda, čestná občanka Prahy 2 Ája Vrzáňová. Městská část Praha 2 jí věnovala vzpomínku na zádušní mši, která se konala 6. srpna v kostele sv. Ludmily na náměstí Míru.

Posledního rozloučení v kostele sv. Ludmily se zúčastnili mj. starostka Prahy 2 Jana Černochová, velvyslanec Petr Gandalovič, zástupci Českého krasobruslařského svazu a její nejbližší přátelé. Bohoslužbu celebroval farní vikář Zachariáš. Na čtvrteční zádušní mši bylo znát dojetí na mnohých přítomných.

Dvojnásobná mistryně světa, do poslední chvíle šarmantní a energická dáma, zemřela náhle v USA, kde žila po svém odchodu do emigrace. Slavná Čechoameričanka nikdy nezapomněla na své češství a rodné Vinohrady. Narodila se ve Slezské ulici, chodila do školy K. V. Raise, křtěná byla v kostele sv. Ludmily. O svém vztahu k vlasti v roce 2006 po udělení čestného občanství řekla: „Mým domovem je teď Amerika, která mě přijala a pomohla mi, když jsem to potřebovala. Za svůj skutečný domov ale vždycky budu považovat Prahu.“  Rodné Vinohrady se jí líbily dnes stejně jako v minulosti a pravidelně se sem vracela. Těšila se, až se na začátku srpna znovu projde Riegrovými sady a zahledí se odtud na Hradčany. K tomu už ale, bohužel, nedošlo.

Její hvězdná kariéra začala v roce 1949, kdy se v Paříži stala mistryní světa v krasobruslení, o rok později v Londýně titul vybojovala podruhé. To už ale byla devatenáctiletá šampionka donucena k odchodu z vlasti, kam se vrátila znovu až v roce 1990, po dlouhých čtyřiceti letech. V USA se jí dařilo, stala se uznávanou poradkyní i trenérkou, podílela se rovněž na vzniku známého Trumpova kluziště v New Yorku. Jako první česká krasobruslařka byla uvedena v roce 2009 v Los Angeles do Síně slávy. Ještě víc si ale možná cenila toho, když byla o osm měsíců později vyhlášena českou Sportovní legendou.

Stejně jako čestného občanství Prahy 2, které jí bylo uděleno v květnu 2006. Tehdy k tomuto ocenění řekla: „Udělení čestného občanství je pro mě velká pocta. Přece jenom jsem byla 40 let pryč a to, že se na mne nezapomnělo, je pro mě strašně cenná věc. Jsem opravdu moc šťastná.“

Text: kla, Foto: ben

Zveřejněno: 21.08.2015 – webadmin@praha2.cz