Pudr a benzin a Vinohrady aneb Jak se to rýmuje

Jak se to rýmuje? Milí čtenáři Novin Prahy 2 a diváci televizních filmů pro pamětníky, vizte, že nám bourají další exteriér pamětnického filmu na Vinohradech – garáže v Italské ulici. Ne každému je známo, že zde byly natáčeny některé scény filmu Voskovce a Wericha „Pudr a benzín“. V roce 1931 se V + W pokusili s obchodním ředitelem Osvobozeného divadla Josefem Hášou založit filmovou výrobnu, vázanou na francouzskou firmu Gaumont. Jejich prvním filmem byl „Pudr a benzin“, který tehdy neměl velký úspěch, a tak oba komici byli zachováni pro divadlo.
Jednalo se o celkem naivní historku, spojenou s divadelně revuálními výjevy. Taxikáře a strážníka hráli V + W, revuální umělkyni tehdy populární Ella Šárková a další role Bohuš Záhorský a Vojtěch Plachý - Tůma.
Mnoho památek na starý český film nám tedy po vyhoření pivovaru, kde se ve dvacátých letech minulého století natáčely a technicky zpracovávaly zejména němé filmy, nezůstalo. A tak nám zakrátko zbudou jen schody u sv. Ludmily, kde se v roce 1922 natáčela svatební scéna filmu Venoušek a Stázička, v titulní roli s dvanáctiletým Adolfem Branaldem. Ano, s tím známým spisovatelem.
Pány architekty prosím, aby nám navrhli něco hezkého, ne skleněnou škatuli z Karlova náměstí. Dal bych přednost některému z historizujících pražských slohů, neboť mou hymnou v tomto případě je píseň pánů V + W „Kouzlo střech prejzových modernou mi nekažte, novostavby zaražte, autobusy zakažte…“
(K článku Na hranici Žižkova a Vinohrad vzniká moderní centrum, Noviny Prahy 2 č. 1/2004.)

Miroslav Rosík

Zveřejněno: 16.04.2004 – support@publix.cz
Vytisknout