Ptactvo Gröbovky : Vánoce v parku

Tak jako lidé, i zvířátka se těší na vánoční dny plné pohody, radosti a úsměvů, dobrot, písniček a dárků. Již na podzim se všichni obyvatelé Gröbovky sešli, aby se dohodli, kde budou mít vánoční stromeček. Ale jako vždy, hádali se, překřikovali a nemohli vybrat to nejlepší místo. Každý chtěl štědrovečerní hostinu na tom svém stromě. Někteří ptáčci odlétli za teplem, ale ti zbývající se moc a moc těší na cukroví, svíčky a koledy. A jak to dopadlo?

Jistě si pamatujete, co jsem vám nedávno vyprávěla o brhlíkovi. A právě ten si vzpomněl, že přece vrabec byl u všeho, ať on tedy něco vymyslí. Vy to nevíte? To bylo tak…

Za dávných dob žil vrabec jen v blízkosti lidí. Byl to velmi společenský ptáček. Již v biblických příbězích se píše, že byl první, kdo se dozvěděl novinu, že se narodí Marii Boží syn. A protože moc rád všechno vyštěbetá, letěl to všem povědět. Snažil se, poletoval, volal a zpíval, ale lidé mu nerozuměli. Rozhlásil to aspoň mezi ostatní ptáky, a tak, když se Ježíšek narodil, všichni ho radostně vítali zpěvem. Pak se přidali i pastýři a od těch dob děti i dospělí u stromečku zpívají.

Tak, letos tedy vybírá vrabec. Mělo to být sice tajemství, ale znáte to. Tenhle upovídaný ptáček to prostě nevydrží. A teď už víme, že vánoční stromeček bude na plácku kousek od umělých skal, taneční parket na střechách garáží nad parkem, dárky si ale budou dávat na louce pod Viničním altánem. A Půlnoční mše? Ta bude před Gröbeho vilou a předčítat bude žluna.

Když si 24. prosince večer otevřete okno, nebo se cestou na „půlnoční“ stavíte v parku, uslyšíte ty nejkrásnější koledy a zahřeje vás u srdce, jak budou všichni šťastní. A s sebou můžete vzít i něco pro radost všem obyvatelům naší i vaší Gröbovky.   ¨

 

Eva Hametová

Zveřejněno: 16.12.2004 – support@publix.cz
Vytisknout