Proměny botanické zahrady UK

Botanická zahrada Na Slupi stojí za návštěvu po celý rok
Botanická zahrada Univerzity Karlovy, která byla pro veřejnost poprvé zpřístupněna v roce 1898 v ulici Na Slupi, má tradičně otevřeno každý den po celý rok. Málokdo si však uvědomuje, že se její tvář mění zhruba každé tři týdny. Zpravidla na přelomu února a března roz-kvete v zahradě kolem dvou a půl tisíce sněženek a bledulí, které zanedlouho střídá modrá záplava asi patnácti tisíc ladoněk. „Jedno z nejlákavějších období začíná obvykle v polovině dubna, kdy se otevírají květenství rododendronů, z nichž některé, zvláště žlutokvěté, nádherně a příjemně voní. Doba květu trvá čtrnáct dní, někdy až tři týdny, v závislosti na počasí,“ vysvětlil ředitel Botanické zahrady Univerzity Karlovy Václav Větvička. Přestože dubnové počasí každoročně překvapuje svou nevypočitatelnou vrtkavostí a ze zahrady nás může vyhnat hustá chumelenice nebo prudká dešťová přeháňka, hřejivé paprsky dnů po jarní rovnodennosti nás lákají k návštěvě živého muzea uprostřed metropole.
„Po 15. květnu vynášíme již sto čtyři let pravidelně ven subtropické rostliny, které tak uvolní prostory skleníků pro výstavní akce. Na volných záhonech čas od času uspořádáme výstavu takových rostlin, které by si zasloužily značku Czech made. Pro letošek to budou již poněkolikáté šalvěje zářivé, které byly vyšlechtěny v Genetické zahradě Přírodovědecké fakulty UK v Praze 2, na Albertově. Magnetem je i prázdninový čas letniček, kdy zahradu pokryjí pestrobarevné koberce ostálek, aksamitníků a jiných letniček,“ pokračoval Václav Větvička. „Druhý nebo třetí týden v červnu plánujeme letos k jubileu Spolku pěstitelů kaktusů a sukulentů výstavu kaktusů, která jistě potěší nejen milovníky tohoto specifického světa,“ připomněl. Poslední srpnovou sobotu odstartuje pravidelná atraktivní výstava exotických ptáků. Začátkem školního roku zahrada uvítá expozici bonsají a kaktusů a v říjnu Mistrovství Evropy živorodých akvarijních rybek. „Připravuje se také už třetí speciální výstava morčat a na sklonku roku počítáme s trojlístkem fotografických výstav. Obnovit chceme kolekci bahenních a vodních rostlin,“ doplnil ředitel.
Historie pražské Botanické zahrady UK sahá až do roku 1775, kdy Marie Terezie povolila zřízení univerzitní botanické zahrady na místě tzv. Jezuitské zahrady na Smíchově. Po 120 letech se ukázalo, že poloha zahrady nebyla zvolena příliš šťastně. Časté záplavy na neregulované Vltavě ji poškozovaly a sousední továrny na kartouny ji trvale častovaly oblaky kouřových splodin. Proto bylo rozhodnuto celou zahradu přemístit jinam. V letech 1897 – 1898 byla zřízena nová univerzitní botanická zahrada v Praze 2, v ulici Na Slupi, kam byly sbírky ze Smíchova přeneseny.
Po roce 1945 byl odstraněn plot, který rozděloval českou a německou část zahrady, v letech 1946 – 1949 byly přebudovány skleníky. V padesátých letech se zahrada dočkala rozšíření o svah pod budovou dnešních kateder zoologie (a někdejších německých přírodovědných ústavů) ve Viničné ulici, kde právě před 90 lety působil i Albert Einstein. Současná rozloha zahrady je 3,5 ha včetně zastavěných ploch.

Text a foto: Blanka Stehlíková

Zveřejněno: 03.12.2004 – support@publix.cz
Vytisknout