Projížďka historickým šífem se spolkem Vltavan

Náš klub využil nabídku spolku Vltavan a ve čtvrtek 27. srpna 2020 se projel po Vltavě replikou historického šífu „šenáku“. Jde o výletní zmenšeninu jinak třikrát větší nákladní lodi, která na počátku 19. století dopravovala z jižních Čech až do Hamburku sůl, kameny, dobytek a jiné zboží.
Toto plavidlo, rovněž nazvané Vltavan, spustil spolek na vodu již před dvěma lety při oslavách 100 let republiky. Na třičtvrtěhodinovou jízdu jsme se „nalodili“ na náplavce u Palackého náměstí. Pomalu jsme propluli pod železničním mostem kolem impozantního Vyšehradu až na okraj Podolí a zpět, kdy se před námi otevřel výhled na Pražský hrad. Během plavby jsme si připomněli dlouhotrvající partnerství naší městské části a Vltavanu, který příští rok oslaví 150 let od svého založení, a také, že od příštího roku se Praha 2 bude pyšnit nově získaným oceněním Vorařská obec.
Nešlo nevzpomenout na zaniklé Podskalí, kde se Vltavan zrodil, a kterému je věnována úchvatná expozice v Muzeu v podskalské celnici na Výtoni. Kochali jsme se neobvyklými výhledy z řeky na místa jinak dobře známá, někteří se v duchu vrátili do míst svého mládí, které v Podskalí prožili. Díky Vltavanu za tento krásný výlet! Ti, kteří nemohli jít s námi, mají šanci až do 2. září v odpoledních hodinách.
Text: jaš
Foto: lea

Zveřejněno: 31.08.2020 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout