Prohlídkový okruh na Vyšehradě – Barokní pevnost

V pondělí 17. srpna 2020 jsme se s členy klubu Dvojka pro přátele kultury vydali na prohlídkový okruh Barokní pevnost na Vyšehradě
Mohutné cihlové opevnění na půdorysu nepravidelného pětiúhelníku, s pěticí bastionů v jeho vybíhajících rozích, bylo dokončeno přibližně roku 1727. Od svého počátku (cca poloviny 10. století) sloužilo jako obrana Prahy a první Táborská brána původně i jako kontrolní vstup do města. Nedochovaná brána Špička, bývalá strážnice, kde je nyní Informační centrum, získala svůj název podle špičatých věží a její repliku můžeme vidět na Petříně.
Součástí opevnění se roku 1669 stala barokní Leopoldova brána a spletitý systém kasemat, podzemních chodeb pro rychlý přesun vojska a uskladnění materiálu. Do roku 1911 patřil Vyšehrad armádě, teprve po tomto roce se předal městu, které zvažovalo jeho asanaci. Tomu „naštěstí“ zabránila 1. světová válka. S naším klubem jsme navštívili Martinské kasematy, tajemné podzemní chodby, budované právě v rámci bastionového opevnění, a také nově otevřené Podolské kasematy přestavěné za druhé světové války na protiletecké kryty. V tomto letním tropickém počasí to pro všechny bylo nejen kulturní osvěžení.

Text a foto: lea


Zveřejněno: 19.08.2020 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout