Při letošním vinobraní se bude vybírat na pomoc obětem ničivých záplav, Program 6. ročníku Vinohradského vinobraní

„Člověk míní, Pánbůh mění," praví přísloví. V případě událostí loňského září by se však chtělo mluvit spíš o ďáblovi. Teroristický útok na newyorská „dvojčata" poznamenal mimo jiné i průběh 5. ročníku Vinohradského vinobraní. Jeho první den (pátek 15. září) se proměnil v pietní shromáždění na nám. Míru k uctění památky obětí atentátů; pod vlivem přestálého traumatu nebylo nikomu do smíchu ani při sobotním programu.
Ani atmosféra letošního vinobraní nebude tak bezstarostná, jak by takové události slušelo. Ale možná, že v době, kdy se musíme složitě vyrovnávat s následky povodní, je takové rozptýlení vítané. Navíc zde bude možnost finančně pomoci MČ Velká Chuchle (viz str. 2). Na náměstích Míru a Jiřího z Poděbrad budou po oba dny vinobraní pro tento účel umístěny kasičky.
Snad bude Vinohradskému vinobraní přát štěstí už jen díky tomu, že se koná ve svátek svatého Václava, patrona všech vinařů. Všechno to začne v pátek 27. září v Gröbovce, kde v pravé poledne slavnosti sklizně vinné révy odstartují dělostřelecké salvy a starostové městských částí Praha 2 a Praha 3, Michal Basch a Milan Český. Pak vyrazí z Gröbovky směrem k náměstí Míru historický průvod: starostové se svými suitami v kočárech, mažoretky, koštéři, kejklíři, chrliči ohně, selky a zbrojnoši po svých. Na centrálním vinohradském náměstí se odehraje další část rituálu - promluvy starostů (purkmistrů) k měšťanům, lisování vína, šarvátky středověkých šermířů. Další show se očekává na náměstí Jiřího z Poděbrad, kam se průvod přesune někdy kolem 16:00.
Obě náměstí po dva dny vinobraní ožijí hudbou, tancem a divadlem, historickými řemesly, ale také soutěžemi (např. o to, kdo sní nejvíce hroznů vína).

len

Zveřejněno: 04.09.2002 – support@publix.cz