Před Faustovým domem

Navštívíte-li park na Karlově náměstí, jistě zaregistrujete řadu změn, které zde postupně probíhají. Možná se Vám vybaví i báje, jimiž je opředen pověstný dům doktora Fausta. Tato nemovitost byla v době panování císaře Rudolfa II. v majetku magistra Edwarda Kellyho.
A právě před tímto domem stojí pomník slavného sběratele orchidejí – Benedikta Roezla. Ani na tohoto významného botanika se nezapomnělo. Před několika lety se na jeho soše prováděly nezbytné opravy – dnes se bohužel na soklu pomníku objevily „graffiti“.
Roezl byl kdysi známý po celém světě a vyhledávaný pro své drahocenné a nádherné exempláře orchidejí z tropických končin Ameriky. Podnikal také výpravy do mexických hor a sbíral tam šišky otužilých jehličnanů. Zajímavý byl i jeho pokus s pěstováním tkalcovské rostliny Boehmerie, při jejímž zpracování na vlastním stroji přišel o levou ruku. Po rekonvalescenci zamířil Roezl do Panamy. Ve zdejších tropických pralesích nasbíral velké množství orchidejí a dopravil přes oceán mnoho beden s jejich hlízami, které mu umožnily prožít klidné stáří v Praze. Po jeho smrti mu přátelé ze všech končin světa nechali vybudovat zmíněný pomník na Karlově náměstí.

Alois Herodes

Zveřejněno: 03.02.2000 – support@publix.cz
Vytisknout