Praha 2 si připomněla památku hrdinů novodobých misí

Vlčí máky jako symboly bojišť 1. světové války zaplavily v pátek 10. listopadu již potřetí náměstí Míru. Městská část Praha 2 si v předvečer Dne válečných veteránů, který se v celém západním světě slaví 11. listopadu, připomněla hrdiny válečných konfliktů 20. a počátku 21. století.

Dopoledne patřilo školákům a předškolákům. Návštěvníci náměstí Míru tak mohli zhlédnout vystoupení školáků a studentů, předváděcí akce vojáků apod. Hlavní program zahájila ve 14:00 starostka Jana Černochová spolu s náměstkem ministerstva obrany Danielem Koštovalem, velitelem Pozemních sil Armády ČR generálem Štefanem Kaletou, historikem plk. Eduardem Stehlíkem, kaplanem Armády ČR plk. Jaroslavem Kníchalem, předsedou SVV ČR Pavlem Budínským, generálem Jiřím Šedivým a dalšími hosty.

„Den válečných veteránů slavíme v republice již od roku 2001, v Praze 2 na náměstí Míru potřetí. Předchozí dva roky jsme vzpomínali na veterány spíše z druhé světové války, dnes jsme se rozhodli připomenout veterány novodobé. Přesto se ke druhé světové válce dnes v jedné části programu vrátíme; z iniciativy obecně prospěšné společnosti Sokolovo nás navštíví delegace ze Zmijova, vedená panem poslancem Charkovské krajské rady Vitalijem Košelenkem. Právě v Charkovské nemocnici nacisté navzdory všem konvencím postříleli naše vojáky, léčící se po zranění v bitvě o Sokolovo. V březnu příštího roku to bude 75 let od této události, my si ji připomeneme při dnešní příležitosti. Jména obětí dnes na tomto pódiu také zazní," uvedla Jana Černochová. Chceme také zaměřit pozornost na novodobé mise a věnovat vzpomínku jejich obětem. Letos je tomu právě 25 let, kdy čeští vojáci odjeli na mírovou misi do bývalé Jugoslávie,“ řekla starostka Jana Černochová a dodala: „Čeští vojáci působící v různých krizových oblastech v zahraničí šíří dobré jméno naší země často výrazně účinněji, než to dělají mnozí politici. Patří jim za to velký dík.“

Starostka Jana Černochová byla oceněna velitelem roty AZ Středočeský kraj bronzovým pamětním odznakem "Za 5 let aktivní práce při činnosti roty AZ". Ocenění starostce předal rtm. AZ Petr Švihovec.

Celým odpoledním blokem provázel návštěvníky historik a spisovatel plk. Eduard Stehlík. Vojáci se postarali o vystavení armádní techniky, ve stáncích byly k mání produkty s vojenskou tematikou a spousta novinek pro milovníky vojenské historie. Program dne doplnily výstavy a promítání vojenských dokumentů. Pro zájemce byly opět připraveny vlčí máky Prahy 2 zdarma. Den byl zakončen modlitbou za padlé, vedenou jáhnem kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého, mjr. Jiřím Ignácem Laňkou.

Den válečných veteránů je významným dnem České republiky a mezinárodně uznávaným svátkem. Onoho 11. listopadu roku 1918, právě před 99 lety, byla v Compiégne podepsána mírová smlouva jako definitivní tečka za Velkou válkou – do té doby nejkrvavějším válečným konfliktem v lidských dějinách. Městská část Praha 2 se ke vzpomínce na oběti všech válek moderní doby připojila letos už potřetí. Stejně jako vloni zazněla báseň Johna McCraea „Na flanderských polích“, kterou kanadský chirurg, sloužící na západní frontě, napsal v reakci na smrt přítele. Báseň přednesl Adam Maamri, žák  ZŠ Sázavská

red
Foto: len, pos, kla, Jindra Stehlík