Praha 2 pokročila s projektem adaptace na klimatické změny

V souvislosti s projektem adaptace na klimatické změny v podmínkách měst, který zahájila městská část Praha 2 ve spolupráci s Centrem pro vodu, půdu a krajinu (CVPK) České zemědělské univerzity (ČZU) v září 2019, se začínají rýsovat i nové možnosti.

Impulzem ke vzniku celého projektu byla situace ve vinici Grébovka – klíčovém krajinném prvku parku Havlíčkovy sady, kde v roce 2018 v důsledku klimatických změn a dosavadnímu způsobu zavlažování došlo k významnému usychání rostlin. Zmíněné zavlažování bylo  neefektivní a probíhalo pouze kropením vodou z vodovodního řádu, což bylo vzhledem ke svažitosti vinice velice neúčinné. Projekt v Havlíčkových sadech byl proto od počátku komunikován jako pilotní projekt v rámci dlouhodobé spolupráce s ČZU.

Samotný projekt je zakomponován do dlouhodobého rámcového projektu Chytrá krajina, který zaštiťuje CVPK při ČZU, jehož cílem je navrhnout systémová opatření a úpravy v krajině. Cílem opatření je vytvoření systému čidel, která umožní efektivní řízené zavlažování tj. zadržování a následné využívání dešťové vody svedené do nádrže z okapů budov nad vinicí. V dolní části Havlíčkových sadů by pak vznikla retenční nádrž na zadržení dešťové vody z parkových cest a ze střech objektů, které tam jsou. V rámci pilotního projektu byla zpracována zmíněná studie proveditelnosti a nyní bude následovat příprava zadávací dokumentace.

Využití dešťové vody

Úprava povrchů a vegetační úpravy v řešené oblasti

Zveřejněno: 24.06.2020 – webadmin@praha2.cz