Praha 2 bude vylepšovat Portál pro občana - řešení životních situací

Úřad v Praze 2 na náměstí Míru je jedním z nejnavštěvovanějších úřadů v republice. Při počtu úředníků je proto zapotřebí hledat taková řešení, aby se případné fronty na přepážkách minimalizovaly, nebo se dokonce v budoucnu některé agendy daly odbavit bez nutnosti návštěvy úřadu. Jedním z takových řešení je i Portál pro občana – řešení životních situací http://praha2proobcana.cz/, který Praha 2 úspěšně zprovoznila v říjnu loňského roku a který se stal pro občana interaktivním průvodcem.

Prostřednictvím chatovacího nástroje portálu občané získávají i odpovědi na své otázky týkající se agendy úřadu i samosprávy jako takové. Již při spuštění samotného portálu bylo jasné, že portál nemůže stagnovat a musí do budoucna reagovat na všechny změny zákonů, přerozdělení agend, nařízení ministerstev a další dění. To byl i jeden z důvodů, proč se Praha 2 rozhodla pro vyhlášení veřejné zakázky.

Vítězná firma by měla zajistit podporu MČ Praha 2 a ÚMČ Praha 2 při dalším rozvoji a provozu Portálu pro občana – řešení životních situací a jeho součásti tzv. chatbotu jako chatovacího nástroje, který je postaven na technologii využívající umělou inteligenci a je tak moderním komunikačním nástrojem.

„Trendy ve vývoji a používání výpočetní techniky jsou zřejmé a žádosti občanů, podotýkám nejen mladších generací, o jednodušší a rychlejší vyřízení běžných agend, se objevují čím dál častěji. Elektronická interaktivní komunikační platforma s umělou inteligencí je ideálním nástrojem digitální komunikace s úřadem MČ, vhodným také pro rychlé odbavení dotazů a žádostí na mobilních zařízeních, tedy telefonech či tabletech. Do budoucna věřím i v propojení s dalšími kanály v rámci celopražského komunikačního ekosystému. Je potřeba na těchto technologiích průběžně pracovat, protože jsou významným pilířem pro zavádění konceptů chytrých měst,“ reaguje Jan Kolář, místostarosta Prahy 2 pro oblast IT, Smart City a volnočasových aktivit.

Zveřejněno: 07.11.2019 – webadmin@praha2.cz