Pietní akt k uctění památky obětí náletu (vloženo video)

Přesně před 75 lety, 14. února 1945, se stala Praha terčem nečekaného bombardování spojeneckých sil. Praha 2 v tomto směru bohužel držela smutné prvenství, útok si vyžádal nejvíce obětí právě na území Vinohrad a Nového Města.
Od roku 2015 je na budově Všeobecné fakultní nemocnice umístěna pamětní deska, připomínající oběti náletu z Popeleční středy 1945. Tragickým omylem spojenci tehdy bombardovali Prahu a naše městská část byla nejvíce zasažena. U pamětní desky autora Petra Císařovského si památku zemřelých připomněli starostka Jana Černochová spolu s ředitelem Všeobecné fakultní nemocnice Davidem Feltlem, místostarosty Janem Kolářem, Janem Korseskou, Jaroslavem Šolcem, radním Michalem Zunou, otcem Jakubem Karlem Berkou a dalšími, mezi nimiž nechyběla pamětnice Eva Hajná.

Při náletu bylo zabito 701 lidí. Bylo zničeno 68 domů, 88 velmi těžce poškozeno, 168 těžce poškozeno a 2351 poškozeno lehce. Nejhůře byly postiženy Vinohrady, kde nálet srovnal se zemí 21 domů, 41 poškodil velmi těžce, 59 těžce a 1037 lehce. Na Novém Městě bylo 21 domů zničeno úplně, 33 bylo velmi těžce poškozeno, 61 těžce a 465 lehce.

Je důležité poučit se z historie a nedopustit, aby se něco podobného kdy zopakovalo. Udělejte si, prosím, chvíli a vzpomeňte obětí společně s námi. A važme si toho, že dnes žijeme ve svobodě a míru.

Další fotografie a bolestné vzpomínky obyvatel dokumentuje výstava Popel Popeleční středy v krytu Folimanka. Ten je veřejnosti přístupný ve vybraných termínech. Nejbližší je již tuto sobotu 15. února od 9 do 15 hodin (výstava je stálá).

red
Foto: