Pátý ročník Dne válečných veteránů na náměstí Míru (vloženo video)

V pondělí 11. listopadu 2019 proběhl již pátý ročník vzpomínkového Dne válečných veteránů na náměstí Míru. Oficiální program zahájila ve 14 hodin starostka Jana Černochová spolu s představiteli Armády ČR.  Praha 2 tak vzdala poctu hrdinům novodobých válečných konfliktů.

Den válečných veteránů si připomněli zástupci radnice Prahy 2 i někteří zastupitelé. Mezi hosty byli také náměstek ministra obrany Antonín Rada, brigádní generál Petr Hromek (Vzdušné síly AČR), první náměstek policejního prezidenta brigádní generál Martin Vondrášek, představitel Aktivních záloh AČR plukovník Roman Tkačík, zástupci Sdružení válečných veteránů MUDr. Pavel Budínský a Ing. Rastislav Cimerman a generální ředitel s. p. Lom Praha Jan Rouček.

Malé křížky s nápisem „Děkujeme“ byly během dne k dispozici každému, kdo chtěl jejich zasazením do trávníku vzdát poctu padlým hrdinům. Rozdávaly se i vlčí máky, vytvořené speciálně pro tuto příležitost odsouzenými ženami ve Velkých Přílepech. Rudý květ je symbolem válečných veteránů podobně jako báseň kanadského lékaře Johna McCraea „Na polích flanderských“, která zazněla v podání školáků z Prahy 2.

Starostka městské části Praha 2 a předsedkyně parlamentního výboru pro obranu Jana Černochová poděkovala všem, kteří si válečné veterány připomněli.
"Bylo mi velikou ctí předat medaile lidem, kterých si moc vážím a kteří toho pro naší zemi hodně vykonali. Jmenovitě Tomáš Lom, Václav Marhoul, Petr Hanousek, Petr Něnička. Díky vám za to, co děláte!" uvedla Jana Černochová a dodala: "Všichni váleční veteráni, které jsem směla osobně poznat, mi byli a jsou důkazem, že kdo se nebojí zemřít, umí opravdu žít. Mír v naší zemi ještě nikdy netrval tolik desetiletí, letos slavíme i třicet let od pádu totalitního komunistického režimu – a přesto si stále na něco stěžujeme. Přeji nám, abychom ještě dlouho nemuseli poznat tak tvrdou životní lekci, jakou je válečný konflikt, a děkuji všem, kdo za to bojují nyní i za hranicemi naší republiky."

Den vzpomínání na válečné veterány zakončila modlitba za padlé a přímluvy.

Den válečných veteránů uspořádala MČ Praha 2 ve spolupráci s Armádou ČR, Československou obcí legionářskou, Sdružením válečných veteránů ČR, Vojenským historickým ústavem a státním podnikem Lom Praha, který zapůjčil helikoptéru pro výcvik nových pilotů Enstrom 480B-G.

Text: tom
Foto: tro, pos, vin, je