Pátá pamětní deska pro hrdiny heydrichiády (vloženo video)

Od pondělí 16. října 2017 připomíná pamětní deska na domě v Záhřebské 6, že tu žili spolupracovníci operace Anthropoid, největší odbojové akce 2. světové války. Věnována je rodině Bradáčových, kteří mj. ve svém bytě poskytli dočasný azyl veliteli legendární sedmičky parašutistů Adolfu Opálkovi.

Pamětní desku odhalila starostka Jana Černochová spolu se zástupci Roty Nazdar a Československé obce legionářské. Je poslední z pěti, jimiž chce městská část v roce 75. výročí operace Anthropoid uctít památku těch, bez nichž by se tato operace neobešla. Slavnostního aktu se zúčastnil i vnuk Marie a Adolfa Bradáčových Miloslav Kubrych, jehož matka Jarmila byla v závěru války také v ohrožení života. Naštěstí se jí podařilo vyváznout.

„Snažíme se na odhalení pamětních desek podporovatelům parašutistů zvát jejich potomky nebo blízké příbuzné, pokud je k tomu ještě příležitost,“ zdůraznila starostka Jana Černochová. „Neokázalé hrdinství těchto lidí pro nás může být mementem v době, kdy jsou morální hodnoty pro mnohé jen prázdnými slovy. Vážím si všech, kteří neváhali riskovat a pomáhali parašutistům, ačkoliv se tím sami vystavovali velkému nebezpečí. Tak jako rodina Bradáčových. Její členové byli mezi 262 Čechy, zatčenými v období heydrichiády a popravenými v říjnu 1942 v Mauthausenu. Pamětní deska jako symbolická připomínka osudu celé rodiny je to nejmenší, co pro její památku můžeme udělat,“ zdůraznila starostka Jana Černochová.

Historik Jaroslav Čvančara, odborník na problematiku atentátu na Reinharda Heydricha a související otázky, předal při odhalení desky vzácný poklad Miloši Borovičkovi z klubu vojenské historie Rota Nazdar: krabičku poslední záchrany z paluby letadla, s nímž nad území protektorátu přiletěli příslušníci operace Anthropoid.

Městská část Praha 2 už v průběhu letošního roku odhalila čtyři pamětní desky na domech, v nichž žili spolupracovníci operace Anthropoid. V dubnu dvě v Italské ulici 7 a 25 jako připomínku tragického osudu rodiny Bergauerových a manželů Sobkových. Další dvě desky přibyly na novoměstských domech Resslova 7 a Resslova 9a v den výročí smrti parašutistů v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje. Připomínají osud rodiny Loudových a doktora Jiřího Jesenského.

Příběh rodiny Bradáčových

Do podpory parašutistů se rodina Bradáčových zapojila prostřednictvím Jana Zelenky-Hajského, od něhož vyšel požadavek najít konspirační byt pro parašutistu ze skupiny OUT DISTANCE, Adolfa Opálku. Právě u Bradáčů našel Opálka během dubna 1942 dočasný azyl. Adolf Bradáč se také znal s kaplanem Vladimírem Petřkem a knězem Václavem Čiklem. V době, kdy byli parašutisté ukryti v pravoslavném kostele sv. Cyrila a Metoděje, se s oběma ve své krejčovské dílně radil, jak dál parašutistům pomáhat. Bradáčovi znali představitele pravoslavné církve v Resslově ulici i rodiny, které poskytly ubytování Karlu Čurdovi. Proto byla cesta gestapa k nim jen otázkou času. Dne 22. června 1942 byli při práci zatčeni – Adolf Bradáč ve své krejčovské dílně, Marie Bradáčová při praní. A 24. října 1942 byli v Mauthausenu spolu s dalšími bezmála třemi stovkami Čechů popraveni.

Text: len
Foto: len, pos, vin