Památce utonulých

Tryzna za všechny, kteří utonuli ve vodách řeky Vltavy, se letos konala v neděli 31. října v odpoledních hodinách.
Smutečně ozdobený historický kolesový parník Vltava z roku 1940 v tichosti vyplul na povel kapitána lodi Zdeňka Drahokoupila od přístaviště u Palackého mostu směrem k Židovskému ostrovu, kde se nachází bronzová socha Vltavy z roku 1916 autorů J. Pekárka (plastika alegorické postavy ženy, znázorňující řeku) a J. Sandera (architektonické řešení monumentu).
Každý rok zde v nejbližších dnech Památky zesnulých ve slavnostních krojích pokládají členové Spolku Vltavan v Praze věnce. V letošním roce je vysvětil páter Jiří Reinsberg, který také v pátek 29. října celebroval za všechny zemřelé členy Vltavanu v kostele Nejsvětější Trojice v Podkalí slavnostní mši.
Mezi přítomnými nedělního pietního aktu byl Richard Vojta, majitel Pražské paroplavební společnosti, její ředitel Pavel Mácha, starosta městské části Praha 2 Mgr. Michal Basch a další významné osobnosti.
Spolek Vltavan v Praze byl založen v roce 1871 a jeho aktivity spočívaly zejména v podpoře plavců, vorařů i pobřežních. Mezi jeho členy patřili například Cyril Bouda, Karel Svolinský, Kamil Lhoták nebo Marie Rosůlková. V současnosti má Vltavan 120 členů, tradici ctí svou vlastivědnou náplní. Chcete-li se stát jeho řádným členem, mějte rádi Prahu, řeku Vltavu a zavolejte na tel.: 68 88 888 (kulturní referent spolku p. Novotný).

E. Bělíková

Zveřejněno: 04.02.2000 – support@publix.cz
Vytisknout