Osobnost Prahy 2: Pomalu budu zvolňovat tempo

Tentokrát jsem pro čtenáře Novin Prahy 2 připravila rozhovor s mužem mnoha aktivit - známým umělcem, podnikatelem a ředitelem divadla Na Fidlovačce Tomášem Töpferem, který je také občanem naší městské části. V postavě četníka Arazíma nyní vstupuje každý čtvrtek večer do našich domácností v seriálu Četnické humoresky. V ředitelně divadla Na Fidlovačce mi v době mezi natáčením a představením poskytl krátký rozhovor.
Mnozí z nás sledují seriál, který nás vrací do doby první republiky; starší s trochou nostalgie a mladší se zvědavostí. Co vás vedlo k tomu, abyste přijal roli v seriálu tak rozsáhlém, který se navíc točí mimo hlavní město?
Je to velmi jednoduché, taková příležitost se prostě neodmítá. Zajímavý scénář, krásná role a báječná tvůrčí atmosfera pod vedením režisera Moskalyka. To vás může potkat třeba jen jednou za život. Bohužel z toho vyplývá, že skoro denně vstávám v půl páté ráno, odjíždím na natáčení do Brna a večer mě odvážejí na představení do divadla Na Fidlovačce. Od srpna 1998 jsme natočili třináct dílů a dalších devět točíme. Je to práce opravdu mimořádná i svým rozsahem, každý díl je vlastně jako jeden celovečerní film.
Jako majitelka čtyřnohého přítele jsem neodolala, abych se nezeptala na spolupráci s jednou z aktérek - Kikinou.
Nemohu si stěžovat. Tak báječnou kolegyni jsem ještě neměl. Vždy příjemně naladěná, na natáčení chodí včas a nikdy si nestěžuje na nepadnoucí kostým. A ještě něco: případné popleskání či pohlazení příjímá s radostí a určitě nepadnou slova o sexuálním harašení.
Další otázka je již tradiční, týká se vztahu k naší části města. Tady se pan Töpfer přímo rozzářil.
Vinohrady - to je mé dětství i mládí. Klukovské hry s bratrem v Riegerových sadech i v Rajské zahradě. Školy v Moravské a Slezské ulici mám ještě v živé paměti. Vinohrady dnes - to jsou pro mne samé příjemné změny. Nové a krásné fasády na starých domech, místo ušmudlané tržnice krásný Pavilon, nové kavárny a bistra. Jsem optimista věřím, že vše kolem nás se mění k lepšímu. Různé problémy vyřeší nejen čas, ale i občané.
V minulých dnech jste oslavil životní jubileum. Jste úspěšný herec, režisér, podnikatel a ředitel divadla, které jste pomohl vzkřísit k životu. Na jednoho člověka až, až... Co plánujete dál?
Tak to vím docela určitě. Pomalu, ale jistě zvolním tempo. V divadle už nezkouším, hraji jen nastudovaná představení. Televizi a film odmítám a také se zvolna rozhlížím po novém řediteli divadla. Nechci bilancovat, ale myslím si, že se mi zdařilo mnohé, co se mým vrstevníkům nepodařilo a někdy i nepoštěstilo. Jsem za to osudu vděčen. Chci ještě objevovat a užívat jiné hodnoty života a stíhat, co nyní nestíhám. Chci dát také příležitost jiným a být někdy v roli diváka.
Závěrem našeho setkání jsem Tomáši Töpferovi poděkovala, že si i přes své extrémní pracovní vytížení pro nás dokázal vyšetřit chvilku. Popřála jsem opožděně hodně zdraví, energie, pohody a samozřejmě divadlo plné spokojených diváků. Zlomte vaz!

Helena Dostálová

Zveřejněno: 21.03.2001 – support@publix.cz