Osobnost Prahy 2 - Pohled do minulosti

Když cyklisté vyhlašovali nejlepší desítku českých závodníků 20. století, nesměla v ní chybět legenda české cyklistiky Jan Veselý.
Vítěz Závodu míru 1949, který v jeho historii rozhodl ve svůj prospěch 16 etap, 26násobný mistr republiky na silnici, dráze i v cyklokrosu, je i dnes ve svých 78 letech v pelotonu a mezi cyklistickými fanoušky nadmíru populární. To ostatně dokládá i snímek, pořízený na Novoměstské radnici v neděli 12. srpna. Jan Veselý (druhý zleva) tady jako jeden z čestných hostů vítal italské cyklistické nadšence, kteří ze svého rodného městečka na severu Itálie přijeli na návštěvu Prahy.
Patříte rovněž mezi vyznavače teorie, že kdo chce udělat kariéru, ten se musí přestěhovat do Prahy; proč jste vlastně opustil své rodné jižní Čechy?
Kvůli zaměstnání, v Praze jsem se začal ve třicátých letech učit pekařině.
Nevím, zda byste dnes uměl upéci křupavý rohlík, ale v každém případě jste se v Praze naučil vrcholové cyklistice. Čím si to vysvětlit?
K cyklistice jsem se dostal zajímavým způsobem. Pekařští učni mívali za povinnost rozvážet čerstvé pečivo do obchůdků i restaurací. Byli k vidění v časných ranních hodinách na kolech a s nůší voňavého pečiva na zádech. Patřilo to k pražskému koloritu a trénink tedy měli opravdu důkladný. Právě pro ně byl tradičně pořádán cyklistický závod. Já ho vyhrál a kolo se stalo mým osudem. Stal jsem se prostě Pražákem, protože tady jsem měl možnost věnovat se svému milovanému sportu na vrcholové úrovni. A ten rohlík bych asi nezvládl, živil jsem se jako řidič, závozník, noční hlídač.
Z okna se díváte na Riegrovy sady, a jak sám říkáte, láká vás to. Proč?
Od loňského roku bydlím v Praze 2. A výhled z okna bytu je pro mě tak trochu pohledem do minulosti, který vyvolává mnoho vzpomínek. Pamatuji si, že kdysi dávno vlastníci pozemků tady na cyklisty štvali své psy. V roce 1972 jsem tu viděl krásné mistrovství světa v cyklokrosu. Dneska, žel, tady trénující cyklisty nezahlédnete. Jen ty pobíhající psy… Ale je to zeleň, v níž se rád projdu.
A co kolo?
Mám sice pěkné, ale bolavé koleno mi nedovolí nějaký delší výlet, tím méně pak veteránský závod. Už jsem jen divák.

Jiří Černý

Zveřejněno: 03.09.2001 – support@publix.cz