On-line kultura v době karantény (9. část)

Vážení a milí přátelé kultury,

venku už je teď opravdu podzimně. Pokud máte volné chvilky a chcete je strávit pěkně v teple a klidu, zatímco venku za okny opadá zbývající barevné listí, máme pro vás další tipy na kulturu online. A to jak na výstavy, hudbu, pořady v Českém rozhlase a televizi, tak na první ročník zajímavého online festivalu, na filmy do kina MAT, ale i na blížící se Den válečných veteránů. Závěrem uvádíme i tipy od našich členů.

Výstavy 

Národní muzeum připravilo komentovanou výstavu Slavní čeští skladatelé, do jejichž životů můžete nahlédnout a mezi nimiž nechybí, samozřejmě, Antonín Dvořák. Protože tradiční prohlídku aktuální expozice v Muzeu Antonína Dvořáka musíme nechat až na příští rok, pusťte si alespoň výstavu online: https://exhibition.indihu.cz/view/slavni-skladatele/2/0. V ostatních kapitolách jsou představeni Bedřich Smetana, Leoš Janáček a Bohuslav Martinů.

Opět se otevřela na sítích i světová muzea https://upgradedpoints.com/best-virtual-museum-tours/. Jednu z nejlépe zpracovaných virtuálních procházek po muzeích má petrohradská Ermitáž. Původní Imperiální uměleckou obrazárnu se rozhodl založit už Petr Veliký. Základ dnešní sbírky však vytvořila Kateřina Veliká. Díky oběma těmto vládcům a mnoha kurátorům, kteří navázali na jejich počin, patří dnes toto muzeum mezi největší na světě. Však také prohlídka po internetu Vám zabere hodně času.

Vraťme se na Dvojku. V naší Knihovně na Vinohradech probíhá velmi netradiční výstava s názvem PytlíkART, kterou pořádá knihovna se společností České ILCO z.s. Přibližuje život lidí se stomií a představuje jejich osudy na netradičním výtvarném podkladu. Knihovna je kvůli epidemii zavřená, ale fotografie z výstavy si mohou prohlédnout alespoň ti, kteří mají přístup na facebook: https://www.facebook.com/knihovnanavinohradech/posts/2257143014432444. Vážné téma,  ale s veselým nadhledem, že?

Český rozhlas

V listopadu se narodila, a také zemřela, česká spisovatelka Eliška Krásnohorská, jejíž socha z mramoru stojí na Karlově náměstí. Toto významné dílo vytvořila první česká profesionální sochařka Karla Vobišová, která v soutěži na sochu spisovatelky získala v roce 1929 první cenu, a je rovněž autorkou pamětní desky na domě v Resslově ulici čp. 1940/5, kde měl sídlo Ženský výrobní spolek český (zal. 1871), jehož starostkou byla právě Eliška Krásnohorská, neboť se neúnavně věnovala ženské otázce a hnutí. O životě a díle naší významné spisovatelky pojednává několik pořadů na vlnách Českého rozhlasu. Vybrali jsme pro Vás díl ze seriálu Toulky českou minulostí, s názvem Křídla duše mé se chvěla https://dvojka.rozhlas.cz/982-schuzka-kridla-duse-me-se-chvela-7941882, a také vzpomínkovou črtu Na Parnas!, v níž Eliška Krásnohorská vypráví, jak se propracovala mezi českou spisovatelskou elitu: https://temata.rozhlas.cz/na-parnas-eliska-krasnohorska-7963531.

Česká televize 

ČT art v pondělí 9. 11. ve 22:50 uvádí premiéru dokumentárního portrétu malíře, grafika, ilustrátora Tomáše Bíma, který je čestným občanem Prahy 2, s názvem Tomáš Bím, malíř sváteční všednosti. Jaký je životní příběh malíře, který se narodil na Karlově náměstí? Jaká díla a umělecké směry jej v jeho tvorbě ovlivnily a jak to třeba vypadá u něj v ateliéru? Pokud nestihnete pořad v televizi, jistě bude možné si tento portrét pustit i po celý následný týden na ivysilani.cz: https://www.ceskatelevize.cz/porady/13789047098-tomas-bim-malir-svatecni-vsednosti/22038775983/

Kino MAT

Nejmenší pražský biograf zve na virtuální kino u vás doma. Po dobu uzavření kin se připojilo k projektu „Moje kino Live“. Zakoupením vstupenky tak navíc podpoříme jediné kino v Praze 2 (a partnera klubu).

Pondělí 9. 11. 20:30 HAVEL - film o Václavu Havlovi, který měl letos premiéru, jsme se chystali shlédnout společně s vámi, až opadnou davy po premiéře, bohužel jsme to nestihli. A tak je zde možnost ho vidět touto formou https://goout.net/cs/kino-mat-live-havel/szgnjdr/. 

Čtvrtek 12. 11. 20:30 Frida Viva La Vida – dokument o mexické malířce Fridě Kahlo, která je dnes považovaná za ikonu nezávislosti a ženství. Její život ale provázela neskutečná bolest, která se promítla právě do jejích obrazů. „Nemaluji sny ani noční můry, maluji svou vlastní realitu,“ říkávala umělkyně o svém díle plném kontrastů https://goout.net/cs/kino-mat-live-frida-viva-la-vida/szxakcr/.

Pátek 13. 11. 20:30 Krajina ve stínu – nejnovější snímek režiséra Bohdana Slámy je kronikou lidí a jedné malé vesnice v pohraničí vláčené dějinami. Hrdinové filmu čelí nacismu i komunismu, každý z nich se s jejich přísliby a hrůzami vyrovnává jinak. V popředí stojí osud rodiny, na kterou předválečná doba, válka i události po válce dopadají vždy plnou silou https://goout.net/cs/kino-mat-live-krajina-ve-stinu/szlnjdr/.

Den válečných veteránů 11. listopadu

Stalo se již tradicí, že na náměstí Míru každoročně uctíme památku a hrdinství válečných veteránů. Letos se oslavy konat nemohou, ale zachovali jsme alespoň možnost dát dřevěný křížek s případným vzkazem či poděkováním na pietní místo v parku na náměstí Míru naproti budově radnice Prahy 2. Křížky si můžete vyzvednout ve středu 11. 11. 2020 od 9:00 do 16:30 v bílém stánku městské části tamtéž. K tématu této tradice se můžete více dočíst na stránkách Encyklopedie Prahy 2: https://encyklopedie.praha2.cz/udalosti/1754-den-valecnych-veteranu-vzpominkove-akce-na-namesti-miru

Kde všude jsou pamětní desky či pomníky hrdinům, se v Encyklopedii dozvíte zde: https://encyklopedie.praha2.cz/novinka/1757-valecni-veterani-hrdinove-v-nasem-okoli

Festival Nezlomní a obětovaní 10. 11. - 12. 11. 2020

A navázat můžeme tipem na první ročník úctyhodného projektu, který pořádá Muzeum XX. století. Festival Nezlomní a obětovaní se koná online od 10. 11. - 12. 11. 2020. Všechny filmy, úvody a diskuse s tvůrci a historiky budou dostupné zdarma formou živého přenosu z pražského Bia Oko na Facebooku či Youtube. Název festivalu odkazuje na osudy mnoha lidí, kteří vzdorovali nacistické okupaci či komunistickému režimu často za cenu nejvyšší osobní oběti. Napojit se můžete skrze stránky https://www.muzeum20stoleti.cz/festival/, kde také naleznete program festivalu. Ten zahrnuje až 22 filmů, mezi něž patří 10. 11. v 16:35 dokument Olgy Sommerové Sedm světel (s následnou diskuzí s režisérkou), a hned po něm v 17:55 dokument Atentát na Heydricha: příběh Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše (po němž je beseda s Eduardem Stehlíkem). Ale zajímavé budou všechny dokumenty, včetně těch polských. Jistě si vyberete.

Tipy od členů klubu na závěr

Atmosféru těchto dní vám určitě zpříjemní skladba Autumn Leaves (Podzimní listí) v hřejivém bluesovém provedení E. Claptona, které pro vás zaslala naše „klubačka“ Katarína Vaculíková: https://www.youtube.com/watch?v=CfTEvOX-h5c

Komorní koncert členů Filharmonie Hradec Králové nám doporučila Alena Pávková. Užijte si chvilku s klasiky – Smyčcové trio a kvarteto - Martinů, Dvořák, Vaňhal: https://www.youtube.com/watch?v=5uEV5g-imts
Paní Pávková nám dala i další tip, jak si zpříjemnit nošení roušky – stačí vložit lístky rýmovníku nebo máty peprné.

Pro milovníky jazzu máme tip z radnice. Záznam koncertu souboru František Uhlíř Team se sólistou Andy Schofieldem ze dne 3. listopadu v Art Café v klášteře v Broumově: https://www.youtube.com/watch?v=GdAI-HNQ_iY. Tři z účinkujících žili v Praze 2 a všechny jsme již slyšeli na koncertech na Bastiou. Vzpomínáte?

Za zaslané tipy moc děkujeme. Neváhejte posílat další!

Doufáme, že si z naší nabídky vyberete a těšíme se za týden, kdy pro vás připravujeme speciál ke 210. výročí Karla Hynka Máchy, a to včetně soutěžního kvízu.

Mějte se co nejlépe, nalaďte se pomocí kultury do příjemné nálady a pohody a opatrujte se.

Za klub Dvojka pro přátele kultury dvojkapropratelekultury@praha2.cz

Jaroslav Šolc a Lea Trojanová

 

 

Zveřejněno: 09.11.2020 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout