On-line kultura v době karantény (8. část)

Vážení a milí přátelé kultury,

na jaře jsme vám v době pozastavené živé kultury a omezeného setkávání kvůli koronaviru zasílali tipy na kulturu na internetu celkem sedmkrát. Naposledy v květnu, kdy se začalo blýskat na lepší časy. Od léta do začátku října jsme se mohli potkávat, užít si koncerty, výstavy, komentované vycházky aj. Ale druhá vlna je zde. I s nouzovým stavem, uzavřenými kulturními zařízeními a zrušenými akcemi, které jsme pro klub připravovali. Věříme, že na vás virus nezaútočil a že se vám, stejně jako nám, stýská po kultuře. Rozhodli jsme se proto navázat na sérii jarních e-mailů a zasíláme vám osmé vydání improvizovaného zpravodaje On-line kultura v době karantény se zajímavými tipy, které můžete společně s námi vyzkoušet. Ohlédneme se za státním svátkem a 102. narozeninami republiky, dalšími nejen říjnovými zajímavostmi v naší Encyklopedii Prahy 2 a nabídneme i pár zajímavostí vztahujících se částečně k Praze 2. 

Česká filharmonie – Dvořákova Novosvětská symfonie

Za výročím vzniku republiky se ohlédneme spolu s Českou filharmonií a Symfonií č. 9 e moll „Z nového světa“ Antonína Dvořáka. Úžasná hudba pro sváteční příležitost. Pokud jste uživateli facebooku, doporučujeme záznam koncertu z Rudolfina pod taktovkou Václava Neumanna z roku 1993 k 100. výročí premiéry Dvořákova díla. Byl vysílán právě 28. října do celého světa prostřednictvím Českých center: https://www.facebook.com/Ceskacentra/videos/440411416925182.

Pustit si lze i netradiční komentované provedení symfonie Českou studentskou filharmonií pro mladé publikum https://www.youtube.com/watch?v=dLTIbGMdy_4. Dozvíte se řadu zajímavostí.

Připomeňme, že Novosvětská zazněla i loni v září na náměstí Míru v rámci koncertu na počest svaté Ludmily, založení Vinohrad a vzniku farnosti.

Český rozhlas a Josef Václav Sládek

Již na jaře jsme upozorňovali, že na stránkách Českého rozhlasu je mnoho zajímavého. V říjnu jsme si připomenuli osobnost Josefa Václava Sládka, který se narodil před 175 lety, žil 17 let ve Václavské ulici a učil na blízké akademii v Resslově ulici. S osudem básníka, publicisty, ale i fotografa se můžete v době uzavřených knihoven seznámit v 941. dílu pořady Toulku českou minulostí https://www.mujrozhlas.cz/toulky-ceskou-minulosti/941-schuzka-nac-tepes-pisni.


Česká televize

Možná někteří z Vás rádi sledují sobotní polední pořad Z metropole, který se věnuje zajímavostem z minulosti i současnosti Prahy.  A právě přechozí sobotu v něm bylo hned několik příspěvků věnovaných Praze 2. Kdo se chce dozvědět např. víc o tom, jak se restaurovaly hodiny na kostele sv. Ludmily, či jak to vypadá se záchranou unikátní sochy skateboardisty z parku Folimanka, můžete si pustit pořad zde: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10116288835-z-metropole/

Encyklopedie Prahy 2

Už zmiňovaný 28. říjen si lze připomenout i prostřednictvím naší Encyklopedie Prahy 2: https://encyklopedie.praha2.cz/novinka/1739-vznik-republiky-osobnosti-prahy-2
Od jara zařazujeme do Aktualit pravidelně Výročí a osobnosti měsíce, ty říjnové se nacházejí na tomto odkazu: https://encyklopedie.praha2.cz/novinka/1703-osobnosti-vyroci-rijen-2020, listopadové pro vás připravíme příště.

Také se vám tak stýská po komentovaných poznávacích vycházkách? Vydejte se na virtuální procházky s Encyklopedií. Například na tu z července, kdy jsme se s dr. Chrastilovou vydali po Vinohradech ulicí Jana Masaryka přes Zvonařku k jediné roubence Prahy 2: https://encyklopedie.praha2.cz/trasa/1651-vychazka-vinohrady-3. Podobných tras zpracovaných podle našich klubových vycházek máme celkem 10 a najdete je zde: https://encyklopedie.praha2.cz/trasy.

Pomocí kvízů si můžete vyzkoušet také své znalosti, které od letošního jara lze najít na https://encyklopedie.praha2.cz/kvizy. Vyzkoušejte si Co víte o území Prahy 2 (jeden kvíz je lehčí, druhý těžší), nebo si vyberte kvíz o té části Prahy 2, ve které žijete.

Napište nám svůj názor, jak se vám virtuální vycházkové trasy a kvízy líbí.

Ohlédnutí za našimi akcemi, videozáznamy

Ještě nám dovolte malé ohlédnutí a doporučení na on-line kulturu, resp. videozáznamy z naší vlastní produkce. Možná vám unikly, či alespoň stojí za zopakování. V květnu jsme pro vás v kině MAT natočili besedu k filmu Atentát http://praha2.cz/Projekce-filmu-Atentat-a-beseda-s-historiky-v-kine-MAT-27-5-2020-vlozeno-video.html. V Knihovně na Vinohradech pak autorské čtení se spisovatelem Markem Tomanem z jeho knih Neptunova jeskyně a Okem žraloka http://praha2.cz/Autorske-cteni-v-Knihovne-na-Vinohradech-Marek-Toman-Neptunova-jeskyne.html. V červnu pak pořad k výstavě klubu Dr. Milady Horákové http://praha2.cz/Vystava-Klubu-dr-Milady-Horakove-vlozeno-video.html. Natočili jsme i červnové koncerty na Bastionu (Trio Romana Pokorného) http://praha2.cz/Cely-koncert-na-Bastionu-XXXI-video.html či v Gröbeho vile (Letní tóny flétny)  https://www.youtube.com/watch?v=jkI2AxnAdpo&t=26s. Sestříhaný videozáznam byl vytvořen rovněž z letošních srpnových koncertů Hudební léto v parcích https://www.youtube.com/watch?v=YtiaaQWPwsA&t=1590s.

Samozřejmě, stejně jako na jaře budeme pátrat po další on-line kultuře (televize, rozhlas, galerie, muzea, koncerty, divadla apod.) a snad najdeme zajímavá doporučení na příště. Uvítáme však i vaše tipy. Pokud najdete zajímavou on-line kulturu, napište nám doporučení a pošlete odkaz. Rádi vaše tipy zprostředkujeme ostatním členům klubu.

Přejeme vám pevné zdraví a mysl odlehčenou od „kovidových“ témat alespoň trochou kultury. Držme si palce, ať se situace brzy zlepší, ať v této těžké době kultura i umělci přežijí, a ať se v dohledné době potkáme opět na živé kultuře. Těšíme se na vás.

Buďte zdrávi a brzy se zase ozveme!

Za klub Dvojka pro přátele kultury dvojkapropratelekultury@praha2.cz

 

Jaroslav Šolc a Lea Trojanová

Zveřejněno: 02.11.2020 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout