On-line kultura v době karantény (7. část, poslední)

Vážení a milí přátelé kultury,

tento týden si připomínáme 75. výročí od konce 2. světové války. Nabídneme Vám (nejen) virtuální procházku po místech, kudy šla válka v Praze 2 od roku 1939–1945, ale samozřejmě také pár kulturních tipů, kam on-line nahlédnout do historie válečných dnů. Chybět však nebude ani pozvání na další příjemný hudební koncert.

Encyklopedie Prahy 2 – Osobnosti a výročí měsíce května, procházka Prahou 2

V novém článku ze série S Encyklopedií v době karantény najdete květnová výročí i historické ohlédnutí, a také vycházku po nejvýznamnějších místech, které se k naší městské části vztahují z období války Druhá světová válka v ulicích Prahy 2.

ivysilani.cz

Že americké bombardování v únoru 1945 stálo životy na 700 Pražanů, to si připomínáme každý rok.  Ale na konci války zabíjely také bomby Sovětů, kdy zahynulo téměř 1300 lidí, což byla dlouho zamlčovaná pravda. Na stránkách České televize si o tom můžete přečíst více, včetně zhlédnutí dokumentu z pořadu Reportéři ČT s názvem Bomby s rudou hvězdou.

Národní muzeum

Den po dni Vás Pražským povstáním provede výborně zpracovaná a velmi poutavá online komentovaná výstava, připravená Národní muzeem s názvem České národní povstání.

Český rozhlas – Radiožurnál

Některé méně známé okamžiky Pražského povstání, jako  byla „válka“ o to,  kdo má mít bezprostřední vliv na vysílání Československého rozhlasu – jestli Česká národní rada, nebo vojenské velitelství, či otázka, zda a v jaké podobě měl rozhlas přijmout pomoc vlasovců –, o tom bude nová dokumentární rozhlasová  hra Petra Dudka Odvaha se nehodí.

Hudba

Ale dosti smutných dějin, poslechněte si Epoque Quartet. Populární smyčcový kvartet, který se zručně pohybuje mezi žánry i mimo klasiku. Loni oslavil 20 let existence. Soubor má napojení na Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Jedním ze členů je houslista Vladimír Klánský, zástupce muzikantské rodiny s kořeny v Praze 2. Třeba v pořadu ze studia  Radiožurnálu, nebo v televizním záznamu koncertu k 20. výročí kvarteta.

Snad si něco z našich, doufejme, že už posledních, tipů vyberete. Příště bychom Vás po dlouhé době konečně rádi pozvali na společná kulturní setkání našeho klubu.

Budeme se těšit, brzy se ozveme!

S pozdravem za klub Dvojka pro přátele kultury

Buďte zdrávi a brzy se zase ozveme!

Za klub Dvojka pro přátele kultury dvojkapropratelekultury@praha2.cz

 

Jaroslav Šolc a Lea Trojanová

Zveřejněno: 06.05.2020 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout