On-line kultura v době karantény (6. část)

Vážení a milí přátelé kultury,

příroda je v plném květu, všude se to zelená a Praha 2 je v tuto dobu nejkrásnější v roce. Až půjdete procházkou, jistě budete míjet domy, kde bydlela některá z našich populárních osobností. A jelikož dnes potřebujeme humor více než jindy, připomeňme si ty, se kterými vždycky bylo a je veselo.


Jaroslav Štercl

Naproti Maceškově paláci v secesním domě  ve Vinohradské 55/1246 bydlel herec a legendární  originální kabaretní komik Jaroslav Štercl.

Připomenout si jej i jeho legendární scénky můžete v dokumentu z cyklu České televize Příběhy slavných: Moudrý šašek, a nebo v úsměvné parodii z amerického Západu Magnetické vlny léčí. Půlhodinový film režíroval Vojtěch Jasný podle povídky O. Henryho a Jaroslav Štercl si zde zahrál po boku Jana Wericha a Jiřího Sováka. Jeho scénky, písničky a anekdoty, samozřejmě, najdete v hojném zastoupení i na youtube.


Jiří Šlitr

Jak nevzpomenout na  ďábla z Vinohrad a spolu s ním nezazpívat ".. co z toho mám, že žiju sám – Praha Vinohrady, Chodská 13, pátý patro, bez výtahu – neodpovíííím". V Chodské ulici léta bydlel hudební skladatel, herec, zpěvák, výtvarník a spoluzakladatel divadla Semafor. Obyvatelé domu na něj prý ale nevzpomínali zrovna v dobrém – chodil domů pozdě v noci, často v doprovodu různých slečen a hlučel. Padesát let od jeho úmrtí, které uplynulo v loňském prosinci,  připomíná např. text týdeníku Echo24, v rámci festivalu Struny podzimu byl v Rudolfinu uspořádán k tomuto výročí i Recitál 1946/2019, jehož středobodem je druhá polovina slavné dvojice, žijící klasik Jiří Suchý, který mu tím vlastně splnil přání, neboť Jiří Šlitr v mezihře písně „Tři tety“ říká:„Stejně, musíme si jednou zahrát v Rudolfinu. Tam bejvá vždycky slušně naladěný piáno, a potom, to je to hlavní, tam choděj fajnový lidi“. Pořadů s jeho písničkami a scénkami hojně nalezneme na vlnách Českého rozhlasu, vybíráme např. vzpomínkový cyklus Příběhy slavných na ČRo Dvojka.

Jiří Šlitr je ostatně k Vinohradům připoután navždy, neboť je pochován na Vinohradském hřbitově.

 
Jiří Lábus

Oblíbený herec, který má domovskou scénu v divadle Ypsilon, letos v lednu oslavil 70. I když dnes už žije ve Vršovicích, vyrůstal se svým bratrem, architektem Ladislavem Lábusem, v Bělehradské ulici 222/128 (dnes je zde sídlo stavební spořitelny Modrá pyramida).  Chodíval sáňkovat do Čelakovského sadů či Riegráku, a největším zážitkem pro něj byly návštěvy divadel, chodil hlavně na Spejbla a Hurvínka, jejichž scéna byla hned kousek v Římské ulici.

K rozhovoru o jeho nedávné roli ve filmu Vlastníci si jej přizvala Lucie Výborná: Film Vlastníci ukazuje, jací lidé jsou. Rovněž do křesla oblíbeného pořadu Všechnopárty se jistě neusadil naproti Karlu Šípovi naposled.


Taková normální rodinka

A pokud byste rádi přísun humoru v seriálové podobě, zde je alespoň odkaz na komediální seriál s herci převážně Vinohradského divadla Taková normální rodinka.


Encyklopedie Prahy 2 – Poznávací vycházky

Počasí jako stvořené na vycházky jsme zmínili v úvodu. Což takhle vyrazit do ulic Prahy 2 za poznáním? Zatím lze jen sami nebo s několika přáteli, ale určitě doporučíme vyrazit s Encyklopedií. Její novinkou jsou tematické vycházky s on-line průvodcem. Zpracovaných tras je více, ale nový článek ze série v době karantény nabízí první tři, na Novém Městě.
Poznámka: V Encyklopedii zatím nenajdete hesla se jmény tří hereckých osobností zmíněných výše, slibujeme, že je brzy doplníme.


Výstavy

Novoměstská radnice v době svého dočasného uzavření publikovala ve formě virtuální prohlídky poutavou výstavu mladé malířky a grafičky Marie Blabolilové – UVNITŘ. Po otevření stránky klikněte na odkaz dole pod textem.


Hudba

Česká filharmonie uskutečnila v sobotu 25. dubna již druhý benefiční koncert Pomáháme s Českou filharmonií, vysílaný on-line z Dvořákovy síně Rudolfina. Tentokráte na podporu seniorů, ve spolupráci s organizací Život 90. Záznam lze shlédnout například na stránkách ČT art.

Český národní symfonický orchestr proslulý spoluprací s řadou zahraničních hvězd vážné i jazzové hudby, který možná znáte z festivalu Prague Proms, přišel v polovině dubna s projektem on-line koncertní síně netconcert.cz. Najdete zde záznam řady zajímavých koncertů s osobnostmi jako Randy Brecker, Cichk Corea nebo Libor Pešek. Vše bezplatně. Mezi členy orchestru můžete najít i ty, které jste již viděli a slyšeli hrát na Bastionu nebo v Gröbeho vile.

Festival NIC 2020, možnost Vaší podpory pro kulturní aktéry z Prahy 2

V době bez představení a koncertů přišla společnost GoOut se zajímavým nápadem, jak zprostředkovat Vaši podporu kultury: festival NIC 2020. Můžete si koupit vstupenky na akci konkrétního pořadatele s termínem 1. května, která se ve skutečnosti nekoná. Tedy vstupenky na NIC. Tak adresně podpoříte subjekt, který je Vám blízký. Pokud byste chtěli svoji podporu směrovat na subjekty z Prahy 2, pomůžeme Vám s výběrem tipů z docela obsáhlého seznamu. Někteří z nich jsou partnery klubu a měli jsme možnost je poznat:


Divadlo D21: Představení o ničem


Divadlo U Hasičů: Představení o ničem


Fiesta Flamenca (Studio ITAKA): Španělská kultura o ničem


Kino MAT: Film o ničem


Studio Damúza (Vyšehrátky): Představení o ničem


Studio Itaka: Koncert o ničem


Tap Tap Tap: Koncert o ničem


Buďte zdrávi a brzy se zase ozveme!

Za klub Dvojka pro přátele kultury dvojkapropratelekultury@praha2.cz

Jaroslav Šolc a Lea Trojanová

Zveřejněno: 29.04.2020 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout