On-line kultura v době karantény (5. část)

Vážení a milí přátelé kultury,

příjemné jarní počasí láká k procházkám, a tak i přes všechna opatření a doporučení málokdo odolá,  aby nešel alespoň na chvíli jen tak ven.

Procházky Prahou 2

Je ideální čas vyjít třeba brzy ráno, než se Praha začne o něco více zalidňovat, na některou ze zpracovaných tras v naší Encyklopedie Prahy 2

Doporučujeme i vycházku v čase pro měsíc duben, kterou najdete v novém článku  S Encyklopedií v době karantény V. Seznámíte se zajímavými osobnostmi a událostmi, které mají kulaté nebo půlkulaté výročí právě tento měsíc.

Víte třeba, co měl s Prahou 2 společného Albert Einstein?

Také na webových stránkách Prahy 2 si můžete vybrat ze tří Naučných stezek a dozvědět se nové zajímavosti o místech, kudy možná často chodíte. 

Divadlo na Vinohradech

Z procházky vlastivědné se můžete přesunout na Procházku do Divadla na Vinohradech. Hrají zde už téměř kultovní dílo Jana Procházky Ucho, a to dnes 21. 4. ve 20:00 a zítra 22. 4. ve 14:00. Navnadit Vás může už výborně zpracovaná upoutávka na představení (tamtéž). V hlavních rolích uvidíte talentovaného herce Daniela Bambase, držitele herecké Thálie, a Antonii Talackovou.

S herečkou a jejím mužem Igorem Barešem se můžete „setkat“ také ve čtvrtek 23. 4. ve 20:00 v přímém přenosu rozhovorů z divadelních prken v cyklu Večer bez líčidel (v rouškách)

Mimochodem – pro divadlo zpracovala dílo svého otce spisovatelka Lenka Procházková, žijící v Praze 2 na Novém Městě.

Lenka Procházková

Po podepsání Charty 77 začala spisovatelka své první knihy vydávat v samizdatu. V roce 2008 vyšel její román o Janu Palachovi Slunce v úplňku: Příběh Jana Palacha.

K rozhovoru nad touto knihou i nad vzpomínkami z doby Palachova činu ji pozvala známá redaktorka ČRo Jana Klusáková. Poslechnout si jej můžete zde: Se spisovatelkou Lenkou Procházkovou hovoří Jana Klusáková.

www.CTart.cz

Kdo jste ještě nezabloudil na webové stránky ČTart,  vřele Vám je doporučujeme, neboť se zde dozvíte téměř vše o současném umění napříč žánry a odvětvími. Dostane se Vám zde pozvání do Filmového klubu na Kachyňův film podle scénáře už výše zmiňovaného Jana Procházky Kočár do Vídně, které vysílá ČTart dnes 21. 4. ve 22:45 a zítra po půlnoci v 0:35, na www.ivysilani.cz bude však možné si film přehrát v kteroukoli dobu následných 8 dní.

Pravidelný úterní pořad ArtZóna Vás provede celým spektrem současného umění formou rozhovorů, reportáží a zajímavých diskuzí, a rovněž Vás seznámí s tipy, kam za kulturou online.

Web ČT art má také velmi zajímavý i archiv, resp. artchiv, vybírat můžete podle témat i titulů.

 

A co se děje u nás v Praze 2?

 

Nová galerie

„Zajděte“ do Nové galerie v Balbínově ulici, tedy samozřejmě přes obrazovku počítače, na virtuální výstavu Zbyňka Sedleckého s názvem Portrét Gullivera.

Kino MAT

Kdo máte rádi kino MAT, podpořte jej zakoupením vstupenky na některý z filmů, které kino nabízí k online zhlédnutí. Například v rámci projektu Moje kino LIVE, ke kterému se kino MAT připojilo, „promítá“ online:  

ve středu 22. 4. ve 20:30 dokument KLIMT & SCHIELE – ERÓS A PSYCHÉ, který nás provede nejslavnějšími rakouskými výstavními prostory.

Hudba

  Nakonec něco hudebního, opět z oblíbeného projektu www.nechodven.cz.

Velmi příjemný je jazzový koncert zpěvačky Zeurítia, kterou doprovází manžel Libor Šmoldas,  mezinárodně uznávaný jazzový kytarista, kterého jsme již zmiňovali v našich minulých tipech a jehož koncert jste mohli zažít na konci loňského roku na Bastionu.

  Příznivcům vážné hudby doporučujeme novou sérii  čtvrtečních on-line koncertů pro Lékaře bez hranic, pořádaných nadací Bohuslava Martinů. Ty minulé najdete i na záznamu.

Za týden Vám zašleme další zajímavé tipy. Pokud Vás něco zaujalo, napište nám. Pokud máte další tipy k doporučení ostatním, napište také.

 

Doufáme, že si i tentokrát něco z našich tipů vyberete, že se Vám daří a pevně věříme, že se brzy setkáme na živo.

Za klub Dvojka pro přátele kultury dvojkapropratelekultury@praha2.cz

Jaroslav Šolc a Lea Trojanová

 

 

 

Zveřejněno: 22.04.2020 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout