On-line kultura v době karantény (12. část)

On-line kultura v době karantény (12. část)

Vážení a milí přátelé kultury,

o tomto víkendu se rozsvítí vánoční strom před kostelem sv. Ludmily, v neděli je první advent. A protože se letos nekonají tradiční adventní trhy a nebude možné si dát ani nic pro zahřátí, pokusíme se Vám adventní čas zpříjemnit alespoň našimi tipy na on-line kulturu.

Česká televize

Vrátit se do dětství můžete skrze adventní kalendář, který s velkou hravostí, pečlivostí a vtipem připravuje již desátým rokem ČT Déčko s výtvarnicí Lucií Lomovou. Věřte, že se u něj pobavíte nejen s dětmi a vnoučaty, ale i sami, a leccos se z něj také dozvíte. Otevře se v úterý 1. prosince na https://decko.ceskatelevize.cz/advent.

ČT art začne od této neděle nově vysílat adventní koncerty z Rudolfina Česká filharmonie živě u vás, s předními českými i mezinárodními sólisty a dirigenty. O prvním adventu se do jejího čela postaví britský dirigent Sir John Eliot Gardiner, za piano usedne klavírní virtuos Igor Ardašev. Na programu je L. Janáček, B. Martinů a J. H. Voříšek. Pokud to nestihnete v televizi 29. prosince ve 20.15, můžete si koncert pustit následující dny na ivysilani.cz

Jaroslav Svěcený – benefiční koncert

Tradiční benefiční koncert Jaroslava Svěceného a klavíristky Lucie Tóth ve prospěch „Nadačního fondu Umění doprovázet“ bude „netradičně“ vysílán on-line, a to už v pondělí 30. listopadu od 19:00 z Tereziánského sálu Břevnovského kláštera. Poslechnout si jej můžete na facebookovém profilu fondu, jež patří mezi významné podporovatele hospiců a hospicového hnutí v České republice.

Národní galerie

Na 1. prosince jsme pro Vás měli původně rezervovanou komentovanou prohlídku výstavy Mikuláše Medka  ve Valdštejnské jízdárně. Snad se na ni dostaneme, až koronavirus dovolí. Kdo má zájem se o malíři dozvědět více už nyní, přikládáme podklady, které NG připravila pro bližší seznámení se s dílem i životem tohoto jedinečného umělce: https://ngp-prod.brainz.cz/storage/2769/Mikulas-Medek_Nahy-v-trni.pdf.

Také se zatím můžete podívat o kousek dál, do Paláce Kinských na další výjimečnou a jedinečnou expozici. Kdo jste nestihli, tady jsou krátká videa s komentáři k  obrazům z výstavy Rembrandt: Portrét člověka: https://www.ngprague.cz/udalost/3043/kratke-komentare-rembrandt-portret-cloveka-online

Národní muzeum

A vracíme se na naši dvojku. Další zajímavé online zprostředkování výstavy vytvořilo Národní muzeum ke Starým pověstem českým Aloise Jiráska, spisovatele spojeného s  územím Prahy 2. Na chvíli se tu lze ponořit do dávných věků naší minulosti, do života starých Slovanů na našem území a zjistit třeba, v čem jsme si podobní a v čem odlišní. Jedna z kapitol se věnuje právě tomu, jak jsou Jiráskovy pověsti dodnes stále inspirativní a např. je zde i seznam, nabízející inspiraci pro pojmenování dětí. Výstavu si můžete prohlédnout zde: https://exhibition.indihu.cz/view/stare-povesti-ceske/start

Růžena Nasková

Česká divadelní a později filmová herečka Růžena Nasková se narodila 28. listopadu 1884 na Královských Vinohradech a vyrůstala v zahradním domku zámečku Amerika, kde je dnes umístěno Muzeum Antonína Dvořáka. Její sestrou byla spisovatelka Helena Malířová. Do svých 71 let byla členkou Národního divadla, natočila 18 filmů. Byla nejen talentovaná, ale i laskavá, obvyklá řevnivost mezi herečkami jí byla cizí. Původně měla hrát legendární Babičku ve stejnojmenném filmu Františka Čápa. Mohla to být její životní role, ale sama upozornila na Terezii Brzkovou, která nakonec roli získala. Když ji těžká nemoc zabránila účinkovat ve filmu a musela opustit i divadlo, nevzdala se. Útěchou jí bylo namlouvání národní klasiky v rozhlase, a tak namluvila právě román Babička nebo Staré pověsti české. Herečku si můžete připomenout v rozhlasových vzpomínkách z archívního pořadu Českého rozhlasu Tři lásky Růženy Naskové. Uměla poutavě vyprávět a měla velmi krásný hlas.

Tip od členů našeho klubu:

Věra a Petr Vávrovi nám poslali odkaz na virtuální prohlídku výstavy v partnerské Nové galerii v Balbínově ulici. Představuje plátna malířky Laura Limbourg, která má sice cizokrajné jméno, ale odmala vyrůstala v Čechách, letos získala v konkurenci 60 uchazečů Cenu kritiky za mladou malbu. Hlavní inspirací k souboru obrazů, jež je vystaven pod názvem GIMME A BIG GREAT SMILE (Hezky se na mě usměj), byl autorčin půlroční pobyt a téma postavení žen v Jihovýchodní Asii. Nahlédnete tedy nejen do zákoutí těchto světů, ale také do zajímavě členitého labyrintu galerie.

LISTOPADOVÝ KVÍZ – POSLEDNÍ ŠANCE!

A kdo ještě nestihnul odpovědět na náš listopadový kvíz, má stále možnost do pondělní půlnoci 30. 11. 2020. Výherci si budou moci vybrat z několika knih, DVD s dokumentem Olgy Sommerové „Červená“, či získat stolní kalendář na následující „svatoludmilský“ rok 2021 z farnosti Sv. Ludmily. Příště Vás čekají nové otázky v prosincovém kvízu.

Kvíz pro měsíc listopad:

1.  Víte, kdy byl postaven kubistický trojdům na Rašínově nábřeží, navržený architektem Josefem Chocholem?

2.  Z jakého místa v Praze 2 se vydal Karel Hynek Mácha na svou Pouť krkonošskou?

3.  Víte, kde se nachází rodný dům Karla Hynka Máchy?

4.  Jmenujte alespoň 3 místa Máchových zastavení během pouti z Prahy na Sněžku.

5.  Víte, kdy byla odhalena pamětní deska na Přírodovědecké fakultě na Albertově od P. Orieška, upomínající na události 17. listopadu 1989?

6.  Víte, kde v Praze 2 žil hudebník a skladatel Josef Suk st. (připomíná jej pamětní deska)?

 

Užijte si v klidu a rozjímání první adventní týden, nezapomeňte v neděli zapálit svíčku na adventním věnci a my se vám opět ozveme za týden s dalšími tipy. Pokud i Vy na něco zajímavého narazíte, určitě se nám ozvěte, rádi Váš tip zprostředkujeme ostatním členům klubu. Mějte se hezky a buďte hlavně zdrávi.

Jaroslav Šolc a Lea Trojanová

 

 


 

Zveřejněno: 28.11.2020 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout