On-line kultura v době karantény (11. část)

Vážení a milí přátelé kultury,

ozýváme se vám tentokrát o trochu dříve, neboť bychom vás rádi upozornili na zajímavé pořady již o tomto víkendu.

DIVADLO

Mimořádným projektem je  NOC DIVADEL, která  proběhne online již tuto sobotu 21. 112020 a bude trvat po celý den jako dlouhý kompilovaný pořad, jež vytvoří divadla napříč celou republikou. Do streamu se v 18:00 zapojí také Divadlo na Vinohradech, jež diváky pozve na prohlídku technického zázemí, zákulisí a budovy divadla před jeho rekonstrukcí. Ředitel divadla Tomáš Töpfer vám mimo jiné ukáže zdejší unikátní technologie, některé dokonce ještě z roku 1927! Divadlo představí ukázky z nejnovějších inscenací českých her na hlavní i ve Studiové scéně, které kvůli letošní pandemii stihli zahrát jen několikrát. Celý tento program bude trvat cca 90 minut a divadlo jej ve smyčce bude na svém webu a facebooku opakovat celou noc až do  následující neděle do 18:00.

Přidalo se také Divadlo D21, které přibližně v čase 15.30 - 15.40 přinese rozhovor s uměleckým šéfem D21 Jakubem Šmídem, a hlavně představí ukázku z aktuálního zkoušení hry Spalovač mrtvol, která měla mít premiéru příští týden. Bude to i pro nás upoutávka na příští rok, neboť bychom se rádi s klubem na hru vydali.

HUDBA

Kostel sv. Kateřiny  - v pondělí 23. listopadu v 17 hod. si Vás dovolujeme pozvat na komorní koncert duchovní hudby v Kostele sv. Kateřiny u příležitosti svátku patronky tohoto kostela, a to prostřednictvím live streamu na tomto odkazu: www.svkaterina.info. Koncert proběhne bez účasti publika a na daném odkazu bude ke shlédnutí i po skončení přímého přenosu. Projekt VFN, Společnosti pro duchovní hudbu a Pravoslavné církve probíhá za podpory MČ Praha 2 a hl. města Prahy. Účinkuje: Kateřina Málková - varhany aJan Thuri – hoboj.

Česká filharmonie – Koncert pro svobodu a demokracii

Jako další hudební tip ještě připomeneme koncert Česká filharmonie k letošnímu výročí sametové revoluce 17. listopadu, na kterém pod taktovkou Semjona Byčkova zazněla skladba národního významu – Bedřich Smetana: Má vlast. Přímým přenosem jej odvysílal kanál ČT art, koncertem provázel Marek Eben.

Jazz

Kdo má rád jazz a chybí mu koncerty našeho cyklu Hudba na hradbách (Bastion), jistě jej potěší, že špičkový středoevropský jazzový klub JazzDock se rozhodl vysílat online festival JazzOn5. Proběhne ve dnech 20. - 25. listopadu. Tipy na streamy, které můžete sledovat bezplatně, ale také můžete koupí vstupenky přispět na realizaci koncertů, najdete zde:

20.11. David Dorůžka Trio: https://www.jazzdock.cz/cs/koncert/david-doruzka-new-trio-3
22.11. Ondřej Pivec Organic Quartet: https://www.jazzdock.cz/cs/koncert/ondrej-pivec-organic-quartet-2-3
24.11. Ondřej Ruml & Matej Benko Quintet: https://www.jazzdock.cz/cs/koncert/ondrej-ruml-matej-benko-quintet-3
25.11. Vertigo: https://www.jazzdock.cz/cs/koncert/vertigo-15

 

VÝSTAVY

Ještě jedno ohlédnutí za nedávnou historií. Muzeum paměti XX. století připravilo ve spolupráci s Polským institutem a knihovnou Libri prohibiti ve svém novém sídle při příležitosti výročí 17. listopadu 1989 dvě výstavy o těchto významných historických událostech. Jejich komentovanou prohlídku nabízí on-line:
https://www.muzeum20stoleti.cz/dve-vystavy-k-vyroci-17-listopadu-1989/

...a ještě jednou:

KVÍZ

Posledně jsme pro Vás připravili kvíz o věcné ceny. Pokud jste jej přehlédli, přidáváme jej sem ještě jednou. Částečně se vázal na dokumentární film Pouť krkonošská, který máte možnost shlédnout do neděle 22. 11. 2020 po rozkliknutí https://vimeo.com/399684562 a vepsání hesla snezka. Zajímavé ceny v podobě knih, DVD či CD na Vás čekají po vyplnění správných odpovědí a jejich zaslání do 30. 11. 2020 na e-mail dvojkapropratelekultury@praha2.cz.

Kvíz pro měsíc listopad:

       1. Víte, kdy byl postaven kubistický trojdům na Rašínově nábřeží, navržený architektem Josefem Chocholem?

       2. Z jakého místa v Praze 2 se vydávají na pouť po stopách Karla Hynka Máchy protagonisté filmu Pouť krkonošská?

       3. Víte, kde se nachází rodný dům Karla Hynka Máchy?

       4. Jmenujte alespoň 3 místa Máchových zastavení během pouti z Prahy na Sněžku.

       5. Víte, kdy byla odhalena pamětní deska na Přírodovědecké fakultě na Albertově od P. Orieška, upomínající na události 17. lis-
topadu 1989?

       6. Víte, kde v Praze 2 žil hudebník a skladatel Josef Suk st. (připomíná jej pamětní deska)?

Věříme, že vás nabídka zaujala a že si vyberete. Napište nám, co se vám líbilo. Pokud narazíte na jiné zajímavé tipy, dejte nám vědět. Rádi je zprostředkujeme dalším členům klubu. Těšíme se na vaše reakce i na odpovědi na kvízové otázky.

Přejeme pevné zdraví, hezký víkend i celý další týden a mějte se hezky.

Jaroslav Šolc a Lea Trojanová

Zveřejněno: 21.11.2020 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout