Olšanské hřbitovy – kunsthistorická vycházka

Dne 6. 10. jsme  s klubem  Dvojka pro přátele kultury navštívili Olšanské hřbitovy. Sraz jsme měli v tento nelehký koronavirový čas symbolicky u kostela sv. Rocha, jenž byl vystavěn v roce 1682 jako poděkování za odvrácení morové epidemie. Tak snad nám sv. Roch pomůže i nyní.

Zblízka jsme si prohlédli hroby významných českých osobností, zvláště těch, jejichž osud byl spojen s Prahou 2 (J. Malypetr, K. Havlíček Borovský, J. Fanta, K. Světlá a další). Dozvěděli jsme se také mnohé o funerálním umění, jeho symbolice, stylech i tvůrcích. Proto příště, až se vydáte na  procházku po tomto jednom z největších středoevropských hřbitovů, již budete vědět, že přesýpací hodiny na náhrobku představují „tempus fugit“, což se z latiny překládá jako „čas utíká“ („běží, letí“) nám všem. Nebo že zlomený sloup či květina symbolizují konec života. Také, že piniové či jiné šišky jsou již z antiky symbolem osvícení  a  věčnosti, proto se dostaly ze hřbitovních dekorací až na naše adventní věnce.

Význam takové makovice na náhrobku si většina z Vás jistě domyslí sama, a pokud ne, odpověď se dozvíte z úst naší milé průvodkyně paní kunsthistoričky PhDr. Vlaďky Holzapfelová již toto pondělí 12. 10. v 16,30 na Vinohradském hřbitově.

Text a foto: tur

Zveřejněno: 08.10.2020 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout