Ohlédnutí za thajským Jamboree

Fotografie Jana Šibíka z letošního světového setkání skautů v Thajsku jsou v těchto dnech (28. 8. – 11. 9.) k vidění v prostorách bývalé Galerie bří Čapků v Jugoslávské ulici. Výstava nazvaná Jamboree očima Jana Šibíka je putovní a v průběhu roku se postupně představí na zhruba 40 místech republiky. V Praze 2 se koná pod záštitou starosty Michala Basche.
Fotografie z 20. skautského Jamboree v Thajsku dokumentují nejzajímavější momenty největší skautské slavnosti, tak, jak je svým objektivem zaznamenal fotograf Jan Šibík. Alespoň na pár okamžiků se tak můžete ponořit do neopakovatelné atmosféry, která panovala při setkání skautů celého světa v thajské provincii Chonburi, na přímořské pláži Sattahip. Ve čtvrtek 11. září přehlídku fotografií slavnostně ukončí závěrečná Jamboree show. Začíná v 19:00 a na programu je multimediální prezentace, beseda s účastníky 20. ročníku Jamboree a promítání diapozitivů z cest po Thajsku.
Jamboree znamená především hry, sportovní klání, měření dovedností, zpěv i divadelní představení. Pořádá se od r. 1920 každé čtyři roky, vždy v jiné zemi, a trvá zpravidla deset dní. Počet účastníků se pohybuje v desetitisících. Každá země má možnost prezentovat se ve svých expozičních stanech i na společných programech. Pro účastníky je připraven bohatý program z oblasti sportu, techniky, kultury, přírody a skautských dovedností.
Co znamenají olympijské hry pro sportovní svět, to je Jamboree pro svět skautingu. Zde se ovšem nesoutěží a nebojuje o vítězství. Mladí lidé se scházejí, aby společně zažívali mnohá dobrodružství, pracovali, sportovali, mluvili o globálních problémech a hledali jejich možná řešení, učili se od sebe navzájem. A v neposlední řadě, aby na základě společných zážitků navázali přátelství leckdy na celý život.
Do Čech přivezl skauting z Anglie již v roce 1911 profesor Antonín Svojsík. I když byly myšlenky skautingu třikrát umlčeny totalitními režimy, má dnes Junák – svaz skautů a skautek České republiky – 51 000 členů a je největší výchovnou organizací mladých lidí v republice. Zároveň je členem mezinárodních skautských organizací.
Jan Šibík je jedním z nejvýraznějších českých fotoreportérů. Fotil mj. zemětřesení v Arménii, války v Náhorním Karabachu, Moldávii, Abcházii, Afghánistánu, Čečensku a bývalé Jugoslávii či exodus Kurdů z Iráku do Íránu. Obdržel řadu ocenění – mj. hlavní cenu v prestižní soutěži Czech Press Photo (1995 a 1999), ve světě pak hlavní cenu Vision – semináře amerického fotožurnalismu pro české profesionální fotografy.

Text: len, schr, foto: Jan Šibík

Zveřejněno: 08.09.2003 – support@publix.cz