Obnovení Demínky

V době, kdy se proslulé pražské kavárny doslova před očima proměňují v banky a restaurace rychlého občerstvení, je každá zpráva o zachování tohoto ohroženého druhu povzbuzením. Takovou dobrou zvěstí bylo znovuotevření kavárny Demínka na rohu ulic Anglická a Škrétova. Zda rekonstrukcí Demínky neutrpěl její genius loci, to ať posoudí její dřívější návštěvníci. V každém případě však tento unikátní prostor zůstává věrný svému původnímu účelu a od loňského května si tu opět můžete v klidu posedět.
První kávu si v Demínce Pražané vychutnávali v roce 1886. Největší slávu zažila v první polovině 20. století, kdy se v ní scházela pražská bohéma. Sedávali tu S. K. Neumann, Fráňa Šrámek, Jiří Mahen či František Gellner. Také ve druhé polovině 20. století byla Demínka vyhledávaným místem umělců. Chodili sem herci Václav Vydra sen., Dana Medřická, Petr Čepek, František Němec, malíři František Bidlo a Josef Lada, později i karlínští herci a zpěváci.
Praha kavárenská
V obecném povědomí jsou v současnosti jako moderní evropská města kaváren vnímány většinou Vídeň a Paříž. A Praha? V historii byla spolu s Vídní považována v této oblasti za velmoc. Fenomén těchto příjemných míst k posezení je starý 300 let. Již v roce 1710 arménský obchodník Georgius Deodatus Damascenus prodával kávu po ulicích a o čtyři roky později si zřídil první kavárnu v domě č. 182 (roh Liliové a bývalé Jesovitské ulice) na Starém městě pražském.
Pražské kavárny jsou součástí naší národní historie a kultury: rozhodně nebyly jen místem konzumace. Hovořilo se zde o politice, umění i mezilidských vztazích, formoval se v nich duch doby… Později nahradil kultivované buržoazní kavárny fenomén české hospody.
Tuto slavnou tradici pražského kavárenství by v budoucnu chtělo hlavní město Praha obnovit, prozatím jen na hlavních turistických místech.
Jde o to, aby si návštěvníci hlavního města (a stejně i Pražané) měli kde posedět, odpočinout si, ale i zorientovat se a získat potřebné informace. Dobré kavárny, které tohle zaručí, získají určitý statut, a tím také větší prestiž mezi Pražany a návštěvníky hlavního města. Magistrát by je pak zdarma propagoval na veletrzích cestovního ruchu a zanesl do turistických map i do publikace Praha kavárenská, kterou turistům bude nabízet Pražská informační služba.

Text: len/van, foto: archiv redakce

Zveřejněno: 07.02.2003 – support@publix.cz
Vytisknout