OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány nebudou. Pokud je váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Pro vložení otázky nejdříve zvolte téma

*  
*  
   
 
*  

1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: rekonstrukce kobky na náplavce (Jana Biskupová 14.8.2018 10:34)
  Dobrý den,zajímá mne proč už asi před třemi měsíci byla přerušena práce na vybudování slibovaných kavárniček na náplavce Rašínova nábřeží.(směr od Vyšehradského tunelu)Místo je rozbourané,ohraničené vlnitým plechem a schody z nábřeží uzavřené-omezující příchod na náplavku.Kavárničky měly být uvedeny do provozu už v červnu.Dělá to ostudu jinak krásnému místu pod Vyšehradem.Děkuji Biskupová
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 14.8.2018 10:47)
   Dobrý den, paní Biskupová,

   obraťte se, prosím, na koordinátora správy náplavek z firmy TCP, a. s. – pan Ing. Jan Nejedlý: j.nejedly@tcp-as.cz

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
 • Otázka: lidi jezdí auty po chodnících (Richard 8.8.2018 18:39)
  Prosíme, řešte nějak situaci s auty a dodávkamu na chodnících. Po praze 2 už nelze pěšky chodit, aniž byste nenarazili na dodávku či automobil jedoucí po chodníku. A nevidíme že by to někdo řešil.
   
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 13.8.2018 14:13)

   Dobrý den,

   Městská část Praha 2 se tomuto problému v posledních týdnech značné věnuje, protože řidiči opravdu chodníky nerespektují a dělají si z nich parkoviště. Problém je řešen na pravidelných poradách MČ Prahy 2, PČR a MP Prahy 2, kde radní pro dopravu pan Jan Korseska apeloval na tento nešvar řidičů a zvýšenou aktivitu MP Prahy 2. Níže uvádím počty řešení neoprávněného stání na chodníku za období od 23.7.2018 do 9.8.2018 na OŘ MP Praha 2. MČ Praha 2 ve spolupráci s MP Praha 2 a PČR bude nadále pokračovat ve vytlačení přestupců parkujících na chodnících, aby chodníky byly jen pro chodce.

    

   Zjištěných přestupků 348, uděleno blokových pokut 130/34.800,-Kč, uděleno blokových pokut na místě nezaplacených 14/6.400,-Kč, tří oznámení zaslaná správnímu orgánu, 204 výzev pro pachatele přestupku na místě nezastiženého, TPZOV 51 (botička).

   Hezký den,

   Mgr. Jan Mikeš

   Oddělení krizového řízení a bezpečnosti

 • Otázka: Broušení kolejí v době nočního klidu (Dan Richter 12.8.2018 23:59)
  Zajímalo by mě, zda pro Dopravní podnik hlavního města Prahy neplatí dodržování doby nočního klidu, když opakovaně provádí broušení kolejí na Rašínově nábřeží o půlnoci. Koleje lze brousit ve dne o víkendu.
   
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 13.8.2018 12:14)

   Dobrý den,

   odpověď na Váš dotaz uvádí na svých webových stránkách přímo Dopravní podnik hl. m. Prahy: http://www.dpp.cz/je-nutne-brousit-koleje-v-nocnich-hodinach/

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Nedostatečně označený přechod na Rašínově nábřeží (Dan Richter 7.8.2018 11:27)
  Několikrát za rok dojde k havárii aut před přechodem na Rašínově nábřeží – Trojická, kdy na přechod vkročí chodec, první řidič je překvapen a šlápne na brzdy a druhý do něj pak zezadu narazí. Naposledy se to stalo v pondělí 6. srpna 2018.

  Podle mého názoru je přechod nedostatečně označen, bílé pruhy na vozovce jsou vybledlé. Nikdo je občas nevyčistí nebo neobnoví. Na druhou stranu obyvatele nábřeží otravuje v nočních hodinách časté broušení kolejí (noční klid v 1:30 ?!?), které lze provádět ve dne o víkendu. Značka přechodu pro chodce je schována za stromy, řidiči ji mohou snadno přehlédnout. Snížení počtu havárií by pomohlo zabudování blikajících světel do přechodu, podobně jako mají v Praze 6 na přechodu za kulaťákem směrem k Vltavě. Situaci by také mohly pomoci informativní cedulky pro chodce, aby počkali, až budou moci bezpečně přejít na druhou stranu v českém a anglickém jazyce např. "Nepřecházejte, pokud jsou v blízkosti auta", "Don’t cross in presence of cars" Uvítal bych statistiku, kolik se na stejném místě stalo nehod za posledních 10 let.

     
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 7.8.2018 12:58)

   Dobrý den,

   na vozovce Rašínova nábřeží je příslušným silničním správním úřadem odbor dopravních agend MHMP, kterému jsme předali Váš podnět. Způsob, jakým chodec může na přechodu vstoupit do vozovky, upravuje zákon o provozu na pozemních komunikacích. Od 1. 1. 2008 se v místě uvedeného přechodu dle veřejné statistiky Ministerstva dopravy ČR stalo celkem 24 dopravních nehod, z toho 7 bylo se zraněním chodce.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: parkování ve smíšené zoně parkování Prahy 2 (Roman 6.8.2018 19:15)
  Dobrý den. Rád bych se zeptal, jestli parkování, které je v těchto zonách bezplatné o víkendech, platí i o svátcích (které bývají často v pracovní dny. Děkuji
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 7.8.2018 8:23)

   Dobrý den,

   ve smíšené („fialové“) zóně je o státních svátcích v pracovních dnech nastaven zvýhodněný tarif, kdy maximální cena za parkování činí 40,- Kč. Parkovací automat či aplikace Virtuální parkovací hodiny v těchto dnech samy spočítají zvýhodněnou cenu.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Cyklogenerel a cykloobousměrky (Marek Turnovec 31.7.2018 22:00)
  Dobrý den,

  na stránce Cyklogenerel je zobrazena mapka s několika vyznačenými tzv. "cyklobousměrkami" - zatím pokud vím na území MČ Praha 2 není realizována ani jedna. Mohu se zeptat, kdy mohu počítat se začátkem realizací alespoň některé z nich? Například Španělská ulice, Blanická...

  I v rámci cyklogenerelu mi ale dost docela potřebných spojení chybí, případně jsou současné možnosti průjezdu pro cyklisty velmi komplikované. Například Mánesova ulice by byla klidnou alternativou k Vinohradské - pro klesání je to jedno, to jedou cyklisté rychle, ale stoupání po Vinohradské již tak příjemné není. Bohužel, v úseku Italská - Anny Letenské je najednou jednosměrka vedena v opačném směru, než by bylo třeba.

  Stejně nesmyslně (z pohledu cyklistů) jsou uspořádány jedosměrky v ulicích Máchova a Záhřebská. Chápu, že hlavním záměrem asi bylo, aby motoristé tyto ulice nevyužívali jako objížďky v případě většího provozu v hlavních ulicích - ale jsou to pak právě motoristé, kteří mají pocit, že když musí jet ve stoupání třeba po Vinohradské či Francouzské, že je takoví cyklisté strašně "zdržují" (pokud není kudy je objet, jako třeba právě na té Francouzské kvůli před asi dvěma lety instalovaným podélným prahům).

  Navíc v dnešní době, když už platí Technické podmínky číslo 179 je zřizování cykloobousměrek opět o něco snazší.

  Předem děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 1.8.2018 11:21)

   Vážený pane Turnovče,

   realizaci cykloobousměrek Plavecká, Blanická a Španělská navržených v cyklogenerelu lze očekávat do konce letošního roku. Celý proces závisí na schválení navrženého opatření příslušným orgánem Policie ČR a poté na množství podaných námitek a připomínek při vyvěšení návrhu opatření obecné povahy na úřední desce. Nicméně šířkové poměry zde dle nových TP 179 jsou vyhovující. Bezpečnost provozu nebo nedostatečná šíře průjezdního profilu byly dříve důvody, proč navržená opatření PČR zamítla. Praha 2 však při přípravách nového systému zón placeného stání požadovala po projektantovi, aby v těchto vybraných lokalitách vyznačení parkovacích stání umožnilo zřízení cykloobousměrek.

   Mánesovou ulicí bohužel z výše uvedených důvodů cyklisty v protisměru nelze vést, šíře vozovky je zde pouhých 2,8 m při oboustranném parkování. Některé jednosměrky jsou skutečně vedeny proti sobě záměrně z důvodu zklidnění dopravy, a je to i případ Mánesovy. Cyklista však může místo Vinohradské alternativně využít ulici Polskou. Navíc v současné době Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy zpracovává studii rekonstrukce Vinohradské třídy a s vedením cyklistické dopravy se v této studii počítá. Bude tedy možné bezpečněji projet Vinohradskou zejména ve stoupání.

   Máchova ulice bude v úseku Varšavská – Na Kozačce trvale zobousměrněna, neboť se toto přechodné opatření již osvědčuje v praxi při probíhající rekonstrukci vodovodu ve Šmilovského ulici.

   S pozdravem a přáním pěkného dne

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy
 • Otázka: Zábor u tramvajové zastávky Korunní (Marek Turnovec 31.7.2018 22:12)
  Dobrý den,

  již jsem tento dotaz psal 17. 7. 2018 na podatelnu, ale jelikož mi zatím stále nepřišla žádná reakce, dovluji si ho napsat raději ještě jednou (a doplněný) zde.

  V Korunní ulici u zastávky tramvaje Šumavské ve směru od Náměstí Míru se už minimálně měsíc (ale možná už to jsou dva měsíce) nachází jakýsi zábor - je zabrána část chodníku a ulice mezi tramvajovým ostrůvkem a chodníkem. U tohoto záboru jsem nenašel žádnou informaci o tom, na jak dlouho zde tento zábor bude ani kontakt na zodpovědnou osobu.

  Zábor jsem také vůbec nenašel v tomto seznamu:

  http://www.praha2.cz/Povolene-zabory-verejneho-prostranstvi

  Možná MČ Praha 2 není příslušným orgánem - ale pokud je tímto orgánem Magistrát, je někde k dispozici seznam těchto povolených záborů?

  Chápu, že pokud jde o nějakou rekonstrukci domu, že zábor může velmi usnadnit dopravu materiálu, ale zároveň je tento zábor docela dost omezující pro ty, kteří se tímto místem musí pohybovat - velmi se s tím znepřehlednila křižovatka Šumavské a Korunní, veškerý další provoz z centra je pak vždycky blokován v zastávce stojící tramvají, auta po projetí tramvajovou zastávkou se často nevrací do svého jízdního pruhu, ale pokračují po kolejích, kde to může vyvolávat i nebezpečné situace na přechodu pro chodce. Komplikovanější je i jízda Šumavskou ulicí směrem od Slezské.

  Velmi bych se tedy přimlouval za to, aby podobné zábory bylo povolovány jen na opravdu nejnutnější dobu, což si nejsem jistý, jestli je tento případ. A také za to, aby přímo na místě záboru bylo uvedeno kdo je za něj zodpovědný, kdo ho povolil a jaká je předpokládaná doba trvání.

  Předem děkuji za odpověď.

  S pozdravem

  Marek Turnovec
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 1.8.2018 11:05)

   Dobrý den,

   Vámi označený stavební zábor na komunikaci Korunní byl povolen Magistrátem hl. m. Prahy, jak tomu bývá u všech komunikací I. třídy na území MČ Praha 2. Informací, zda Magistrát hl. m. Prahy někde zveřejňuje seznam povolených záborů, nedisponujeme.

   V případě jakýchkoliv dalších dotazů na tento zábor kontaktujte prosím Magistrát hl. m. Prahy, Odbor dopravních agend, jakožto příslušný silniční správní úřad konající v této věci.

   S pozdravem

   Marek Šebestík

   odbor dopravy a územního rozvoje

 • Otázka: Re: Rozvoj Nuslí (Martin Vtípil 24.7.2018 10:59)
  Dobrý den,

  nedá mi to a musím reagovat na příspěvek paní Trojanové.

  Rozvoj Nuslí rozhodně nevnímám pozitivně. V poslední době na mě celá čtvrť působí spíše jako vyloučená lokalita a zanedbaná, zapomenutá část Prahy 2. Nemluvě o pracích, které probíhají naprosto neefektivně. Nedávno byly chodníky rozkopané kvůli plynu, teď kvůli elektřině a za rok snad KONEČNĚ kvůli výměně povrchu, které jsou v naprosto katastrofálním stavu. Okolí Botiče je zavaleno odpadky, na které jsem vás už 3x upozornil a doposud jsem nedostal odpověď. Zastávka Svatoplukova je vyřešena vysloužilou kolejovou deskou, kolem trati je vyvrácený plot, v parku chybí kus oplocení, oprava vybetonování kolem oplocení v ulici Sekaninova bylo vyřešeno za pomoci nevzhledných hromádek betonu, staré lavičky byly nahrazeny sic novými, ale namísto původních byly přilepeny k asfaltu. Poslední kapkou pro mě byla včerejší návštěva parku Folimanka, kde rozhodně není nedostatek laviček. Z nějakého, pro mě nepochopitelného důvodu (asi prostě zbyla, tak kam s ní) jste tam umístili lavičku, která je naprosto odlišná od zbytku. Působí tak jako pěst na oko, zpracováním i vzhledem je mezi současné vybavení parku naprosto nevhodná. Prosím tedy o její okamžité odstranění. Věřím, že nikomu chybě nebude. Jako by nestačilo, že na I.P. Pavlova je v okolí zastávky asi 15 druhů odpadkových košů. Obecně tedy sjednocení mobiliáře radnici MČ P2 moc nejde. Na podzim budou volby, doufám, že občané už konečně otevřou oči.

   
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 31.7.2018 15:20)

   Dobrý den, pane Vtípile,

   městská část Praha 2 dlouhodobě preferuje koordinované rekonstrukce ulic, včetně inženýrských sítí atd. V drtivé většině případů však není investorem akce a nemá svěřeny do správy příslušné pozemky, takže nemůže sled prací ovlivnit přímo. Bohužel se nezdařila koordinace v případě prací v ul. Na slupi, Ostrčilovo náměstí a Jaromírova. Dopravní podnik hl. m. Prahy nemohl již dále odkládat chystanou rekonstrukci tramvajové trati, která byla v havarijním stavu. Technická správa komunikací hl. m. Prahy a.s. (TSK) však tou dobou ještě neměla projekčně připravenou rekonstrukci povrchů a práce tedy neproběhly naráz, jak bylo preferováno Prahou 2. V koordinaci tedy nyní probíhají alespoň práce na plynovodním řadu a elektrických kabelech. Rekonstrukce Ostrčilova náměstí a Jaromírovy ulice snad započne následující rok, do té doby je zastávka Svatoplukova v provizoriu. Ulice Oldřichova předmětem rekonstrukce není, ale městská část ji ve spolupráci s TSK zařadila do Chodníkového programu, neboť povrchy chodníků jsou ve špatném stavu.  

    Ve věci údržby koryta a břehů Botiče na území Prahy 2 jsme oslovili správce pozemků, tj. TSK hl. m. Prahy a.s. a Lesy hl. m. Prahy a.s. Níže uvádíme jejich vyjádření.

   Lesy hl. m. Prahy standardně uklízí celý tok potoka Botiče 2x ročně na jaře a na podzim.  Zhruba 2 x až 4 x měsíčně vyjíždí na úklidy části úseku, na které  upozorňují občané, jedná se o vyhozené ledničky, gauče, křesla a podobný odpad ve vodním toku. V období od 15.5 do 15.6. proběhl nadstandardní úklid. Takže další plánovaný úklid vodního toku proběhne na podzim letošního roku, pokud se nenaskytne zvláštní událost.

   Pozemek, na kterém je nyní nejvíce odpadků, je ve správě TSK (zelené břehy – svah). Správce zeleně, který má tento prostor na starost, přislíbil provedení úklidu v nejbližším možném termínu.

   V další části Vašeho dotazu ohledně umístění jiného typu laviček v parku Folimanka je situace následující.  V roce 2007 provedla městská část realizaci revitalizace I. etapa. V rámci této etapy byly použity  lavičky Vídeň,  které byly odsouhlaseny dotčenými orgány státní  správy.  Staré lavičky, které jsou zničené vandaly nebo jsou dožilé a nelze zajistit jejich repase či opravu, jsou postupně vyměňované  za stejný typ.  Plánujeme výměnu  laviček   v celé řadě.

    Odbor životního  prostředí  a odbor dopravy a územního řízení

 • Otázka: Dotace na kondenzačni plynový kotal (Zuzana Nováková 25.7.2018 16:17)
  Dobrý den,
  bydlím v najemním bytě v ulici Jana Masaryka 47, Praha 2. Nechali jsme vyměnit starý plynový kotel za kondenzační a chceme požádat o dotaci na tento nový kotel. Nevím ale, kam a komu na MČ Praha 2 žádost o dotaci zaslat ke schválení. Děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 26.7.2018 8:54)

   Dobrý den, paní Nováková,

   dotace na výměnu starého plynového kotle za nový kondenzační plynový kotel poskytuje MHMP hl. m. Prahy oddělení udržitelné energetiky, Jiří Doubrava, tel. 236 004314, e-mail: jiri.doubrava@praha.eu. Toto  se děje v rámci programu Čistá energie. Formulář najdete na portálu Životní prostředí hl.m. Prahy 

   http://portalzp.praha.eu/jnp/cz/energetika_a_doprava/index.html

   S přáním hezého dne

   Jiří Hartman

   refernet odboru životního prostředí
 • Otázka: Náter plotu (Petr Šamerák 23.7.2018 13:38)
  Dobrý den,

  nejprve bych chtěl pochválit radnici, že nechala přetřít červeno bíle ploty kolem Náměstí Míru, bohužel, nedošlo k odstranění původní vrstvy, už teď se proto nová barva olupuje, zábradlí je nepříjemné na dotyk. Řekl bych, že taková práce je zbytečná, je to škoda nejen materiálu, ale i samotné práce.

  Lze tuto práci reklamovat? Domnívám se, že nebyla provedena v pořádku.


   
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 25.7.2018 10:14)

   Vážený pane Šameráku,

   zábradlí na náměstí Míru je ve správě Technické správy komunikací hl. m. Prahy, a.s. Váš podnět jsme předali odpovědnému technikovi. Dle jeho sdělení dodavatel nátěr opraví. Na příští rok je navíc  plánována rozsáhlejší oprava tohoto zábradlí.

   Hezký den,

   Dana Hrachová

   Odbor životního prostředí 

Zveřejněno: 12.04.2010 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout