OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům.
Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány NEBUDOU. Taktéž NEBUDOU zodpovězeny dotazy s uvedenou nefunkční či falešnou e-mailovou adresou.
Je-li váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
   
 
*  

Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Dětské hřiště (Petr Dvořáček 23.6.2020 14:55)
  Dobrý den,
  obracím se na Vás s dotazem/prosbou. Jelikož v oblasti I.P.Pavlova bydlí nejedna rodina s dětmi a MŠ i ZŠ jsou obvykle plně obsazené, tak bych se chtěl touto cestou zeptat, zda plánujete řešit situaci chybějících veřejných dětských hřišť. Myslím, že nejsem jediný, který postrádá v blízkosti "Pavláku" místo pro odpočinek s dětmi. Hned se nabízí např. prostor na Náměstí Míru nebo Čelakovského sady... Riegrovy sady, Havlíčkovy sady a hřiště U vodárny nejsou zrovna nejblíž... Předem děkuji za intenzivnější jednání ohledně tohoto tématu. Přeji hezký den
 • Otázka: Vyhláška o nedělním klidu; (Lenka Barešová 5.7.2020 10:11)
  Dobrý den,
  chci se zeptat na to, zda Praha 2 má zavedenou vyhlášku o nedělním klidu?
  Pokud ne, proč tomu tak je?
  V posledních dnech a měsících vzniká v ulicích nadměrný a dlouhotrvající hluk celý týden, včetně víkendu (sbíječky, stroje na čištění oken, hluk v souvislosti s opravami chodníků atd.). Situace je neúnosná. Současně bych chtěla vyřešit otázku vozů na úklid - KOMWAG, které jezdí brzy ráno a starají se o popelnice/ pořádek. Tyto vozy dělají neuvěřitelný hluk - ne snad pro hydrauliku samotnou - je logické, že touto se nevyhneme, ale kvůli naprosto nenamazaným součástkám, které skřípějí při zvedání popelnic do ulic široko daleko, až z toho praskají okna. Myslím si, že promazání vozu je jejich povinností. Už jsem volala jednou na KOMWAG a žádala je o to. Udělejte to taky - nařiďte jim to - to se nedá poslouchat. Namazala bych jim to sama, ale v 6.30 ráno se mi opravdu nechce z postele.. A teď vážně: Žiju tady 9 let a začínám toho mít plné zuby. Nemohu se dobře vyspat, a to se týká každého dne. Je to frustrující. Díky za vyřízení.

  Díky za odpověď.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 7.7.2020 9:24)

   Vážená paní Barešová,

   Váš podnět předám spol. Komwag s žádostí o zjednání nápravy. Neumím posoudit, zda je hlučnost způsobena nenamazanými součástkami. Pokud ano, jistě promazání promptně zajistí.

   Škodlivost hladiny hluku na lidský organismus řeší ze zákona Hygienická stanice hl. m. Prahy. Praha 2 nemůže vydávat vyhlášky. To činí obec, v našem případě tedy Hlavní město Praha.

   Na území MČ Praha2 se v současné době provádějí opravy, respektive změny povrchů chodníků, což je činnost do určité míry zatěžující okolí hlukem. Z vlastní zkušenosti vím, že práce postupují rychlým tempem a spol. DAP se snaží okolí zatěžovat ať již hlukem či prachem minimálně.

   S přáním klidných letních dnů

   Bc. Dana Havránková

   referentka

   ÚMČ Praha 2 – odbor životního prostředí
 • Otázka: Pítka namísto osvěžovátek (Mikuláš Splítek 25.6.2020 18:40)
  Dobrý den,
  v první řadě bych chtěl poděkovat za instalaci osvěžovátka na Ostrčilově náměstí - výborný nápad. Zároveň bych chtěl ale poprosil, jestli by místo osvěžovátek nemohla být dále instalována spíše pítka (fontánky), protože z nich se dá nejen osvěžit ale i napít. Dodnes si pamatuji svou první návštěvu Říma, kde v podstatě na každém kroku má člověk možnost se napít a nemusí tedy s sebou tahat lahve (a šetří tím i životní prostředí). Myslím, že je to účinné a celkem levné řešení, jak zlepšit společný životní prostor Prahy (2). Děkuji moc za zvážení a přeji hezký den, Mikuláš S.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 26.6.2020 12:47)

   Dobrý den,

   jsme rádi, že Vám námi pronajatá „osvěžovátka“, resp. mlžítka vyhovují. Děkujeme za Váš návrh, nicméně je třeba si uvědomit, že jejich umístění v ulicích není na majetku, který by byl svěřen městské části. Stávající mlžítka jsme si úplatně pronajali od  PVK, které pro hlavní město spravují vodovodní síť. Jde o výrobek, který lze osadit na hydrant. Pokud je nám známo, tak žádný výrobek pítka osaditelný na hydrant zatím neexistuje. To znamená, že pro vybudování pítek v ulicích by to vyžadovalo stavební povolení a musel by to provést vlastník pozemku, tj. hl. m. Praha, resp. TSK, a. s.

   Městská část má majetkově od města svěřeny kromě řady budov pouze parky. Tam jsou mlžítka městskou částí zřízena a provozována. V některých případech máme vybudována i pítka.

   Nevím, jak je to řešeno v cizině, ale zde máme velký problém, protože trysky jsou neustále předmětem her dětí. Jsou zanášeny mj. pískem, což neustále způsobuje nefunkčnost a náprava stojí nemalé prostředky. Často jsou odcizovány trysky, což následně způsobuje únik vody. Byť je na odmontování potřeba nářadí, účelem je zřejmě prodej ve sběrně problémovými osobami.

   Přesto se budeme snažit na námi spravovaném majetku pítka zřizovat.

   Děkujeme za Váš návrh.

   S pozdravem

   Ing. arch. Václav Vondrášek

   místostarosta

 • Otázka: Bordel na náplavce (Dan Richter 1.6.2020 0:37)
  Starostka Černochová říkala, že nechá v letních měsících zřídit dočasné stanoviště městské policie na náplavce. V sobotu v noci zahraniční návštěvníci, posilnění alkoholem prodávaným na lodích, převraceli odpadkové koše a řvali v ulicích, městská policie s rozpočtem 1 mld. Kč nikde. Zajímalo by mě, jaké kroky podniká vedení MČ pro zajištění bezpečnosti a klidu na náplavce a v jejím okolí?
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 11.6.2020 11:47)

   Dobrý den,

   pro bezpečnostní složky patří lokalita Náplavky mezi stěžejní oblasti a opakovaně lokalitu monitoruje. Příkladem mohu uvést, že Městská policie, kterou popisujete že je „nikde“, jen v období od 1. 4. 2020 řešila desítky událostí na Rašínově nábřeží včetně více než 200 upozornění a desítek domluv, zajištění či pokut. Od 5. 6. ve večerních hodinách v oblasti Náplavky působí stálá společná hlídka Městské policie a Policie ČR. MČ Praha 2 rovněž aktivně řeší situaci se správcem náplavek, tedy s TCP k celkové kultivaci v oblasti.

   Michal Zuna,
   radní pro oblast bezpečnosti
 • Otázka: Online vysílání z jednaní zastupitelstva (Jan Hájek 12.5.2020 17:07)
  Dobrý den,

  rád bych se informoval v jakém stavu je plánované vysílání jednání rady zastupitelstva Prahy 2. Sledoval jsem poslední zasedání online na FB stránce Pirátů, kterým tímto velmi děkuji. Ale bylo vidět, že je to improvizované řešení a bohužel kvalita zvuku nebyla ideální. Děkuji, JH
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 18.5.2020 9:00)
   Dobrý den, pane Hájku,

   streamované vysílání z jednání Zastupitelstva je výhradním rozhodnutím zastupitelů. Nicméně faktem zůstává, že plánovaná rekonstrukce sálu zastupitelstva se přesouvá na příští rok.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: Cetin - vykopove prace (Honza Liska 14.5.2020 11:38)
  Dobry den, v ulici Krkonosska by mel ve 3/4 tohoto roku kopat Cetin novou optickou pripojku. Chci se zeptat, zda je nejaky presnejsi termin vykopovych praci a zda se toto bude delat i s vymenou elektrickych rozvodu. Dekuji za odpoved.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 15.5.2020 9:04)

   Dobrý den,

   v roce 2018 jsme k této věci vydávali kladné závazné stanovisko. V tuto chvíli ale neevidujeme žádné řízení týkající se této záležitosti.

   Jelikož není podaná žádost, nemáme žádné informace o konkrétních termínech provádění stavebních prací.

   Současně nevíme, zdali proběhne obnova elektrických rozvodů, toto je záležitostí vlastníka dané inženýrské sítě, a ÚMČ P2 nemá v tomto ohledu svěřeny žádné příslušné kompetence.

   S tímto dotazem doporučujeme se obrátit na příslušného vlastníka poptávané inženýrské sítě.

   S pozdravem

   Marek Šebestík

   odbor dopravy a územního rozvoje

 • Otázka: Televizní antény (Helena Popelíková 12.5.2020 11:59)
  Dobrý den,
  naše SVJ řeší problém televizních antén. Náš dům je v památkové zóně (Čiklova 7, Praha 2). Před časem jsme byli vyzváni k odstranění satelitů na fasádě domu. Jak je to s kabely od střešních antén? Smějí být vedeny ze střechy do oken bytů po uliční fasádě?
  Děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 13.5.2020 8:29)

   Dobrý den, vážená paní Popelíková,

   stavební zákon pro antény do výšky 8 m včetně jejich nosných a souvisejících elektronických komunikačních zařízení žádné povolení stavebního úřadu nevyžaduje (viz § 79 odst. 2, písm. j).

   Pokud jde o památkovou péči, tak nejsme oprávněni zákon o památkové péči č. 20/1987 Sb., v platném znění vykládat. V tomto smyslu vlastníkovi domu (SVJ) doporučuji věc konzultovat s odborem památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy. Uvedený předpis ve svém § 14 odst. 2 uvádí:

     „(2) Vlastník (správce, uživatel) nemovitosti, která není kulturní památkou, ale je v památkové rezervaci, v památkové zóně nebo v ochranném pásmu nemovité kulturní památky, nemovité národní kulturní památky, památkové rezervace, nebo památkové zóny (§ 17), je povinen k zamýšlené stavbě, prodejnímu stánku, konstrukci a zařízení pro slavnostní výzdobu a osvětlení budov, jejichž umístění nepřesáhne 30 po sobě jdoucích dnů, změně stavby, terénním úpravám, umístění nebo odstranění zařízení, odstranění stavby, úpravě dřevin nebo udržovacím pracím na této nemovitosti si předem vyžádat závazné stanovisko obecního úřadu obce s rozšířenou působností, není-li tato jeho povinnost podle tohoto zákona nebo na základě tohoto zákona vyloučena (§ 6a, § 17).“

   Pojem „zařízení“ nemá jednoznačnou definici a může se jak v různých zákonech, tak v praxi jednotlivých orgánů státní správy ve výkladu lišit. Nicméně stavební úřad věc, jak uvádím výše, řešit nebude a orgán památkové péče může případně jenom uložit pokutu za přestupek, nikoli nařizovat odstranění zařízení.

   Dále uvádím svůj  osobní názor podložený praxí. Kabelové svody antény po fasádě se většinou neprojednávají, obvykle se neřeší ani běžné antény na střeše, nejde-li o nějakou pohledově výjimečnou lokalitu. Talíře satelitů na fasádě však dost ovlivňují vzhled stavby a na uliční fasádě (na dvorní se obvykle tolerují) se nemusí památkářům líbit.

   S ohledem na výše uvedené doporučuji věc řešit s památkáři, jak uvádím v úvodu výše.

   S pozdravem

   Ing. arch. Václav Vondrášek
   místostarosta

 • Otázka: Termín jednání KV ZMČ Praha 2 (Dan Richter 29.4.2020 9:29)
  S odvoláním na termín jednání Zastupitelstva MČ Praha 2 dne 11. května 2020 nemohu na stránkách MČ najít nejbližší termín jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 2. Kdy se bude konat?
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 29.4.2020 10:42)
   Dobrý den,

   termín jednání kontrolního výboru ještě nebyl stanoven.

   A.Horáková, tajemnice KV ZMČ Praha 2

 • Otázka: Otevření dětských hrišť (Markéta Kučerová Pechová 24.4.2020 14:46)
  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kdy se s ohledem na uvolňování protiepidemických opatření a postup některých samospráv uvažuje o otevření dětských hrišť. Děti si nyní hrají v parcích mezi psy, což není ideální ani pro rodiče, ani pro pejskaře. Děkuji Kučerová.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 27.4.2020 8:09)
   Dobrý den, paní Kučerová Pechová, dětská hřiště se otevřela v sobotu 25. dubna tak, jak jsme o tom informovakli na webu městské části Praha 2 zde http://www.praha2.cz/Detska-hriste-se-oteviraji.html.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: roušky (Jiří Štětina 19.3.2020 12:57)
  sdělovací prostředky včera-18.3. informovaly dle premiéra o tom, že obce dostanou k dispozici dostatečné množství roušek . pro své občany. Kdy to bude a kde k dostání. Objednávku na internetu e-schopu mám od konce února a dosud nic nedošlo.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 19.3.2020 13:44)
   Dobrý den, pane Štětino,

   máte pravdu, že sdělovací prostředky o tomto informovaly. Každopádně v tomto případě se za obec považuje dle zákona hl. m. Praha, nikoliv městská část. V tuto chvíli čekáme na materiál i pokyny. Sledujte, prosím, náš web i FB stránky. O dalším vývoji budeme veřejnost informovat.
    
   S pozdravem
    
   L. Veselák
    
   Oddělení krizového řízení a bezpečnosti