Novoměstská radnice s prohlídkou a koncertem Indi Stivína a Alice Springs

Novoměstské radnice se stala 10. dubna cílem klubu Dvojka pro přátele kultury. Byl připraven program složený ze dvou částí – komentovaná prohlídka a koncert.

Nejprve jsme si prohlédli radnici s odborným výkladem paní Vitorie Králové z Muzea hl. m. Prahy. Začali jsme v Konšelském salonku v přízemí, kde jsme si připomněli vznik a historii budovy. Pokračovali jsme přes Mázhaus do patra do Velkého sálu pamatujícího defenestraci a v loňském roce zrekonstruované kaple. Zakončili jsme výstupem na věž a cestou si prohlédli aktuální výstavu výtvarných prací ZUŠ z Prahy 7. Z ochozu byly ve vydařeném slunném počasí úchvatné rozhledy po okolních panoramatech doplněné zajímavými informacemi od průvodkyně, odbornice na Pražské věže.

Druhou částí programu, který byl díky velké kapacitě sálu určen i pro klub Dvojka pro seniory, byl komorní koncert. Představil šestnáctiletého kontrabasistu Indi Stivína jako zástupce nejmladší generace muzikantské rodiny z Prahy 2, který začal dobývat svět. V úvodním rozhovoru s radním Jaroslavem Šolcem nejprve řekl pár slov o rodině a vztahu k Praze 2 Jiří Stivín ml., otec Indiho. Zmínil svoji babičku, herečku Evu Svobodovou, otce Jiřího Stivína (multiinstrumentalistu, který se nám představil na koncertu v Grébovce v prosinci). Uvedl i místa, kde rodina pobývala – Balbínova ul., Na Rybníčku (v domě, kde nějaký čas žil a tvořil i Antonín Dvořák), Rybalkova a pak se přestěhoval se svojí rodinou zpět na Vinohrady nedaleko nám. Míru. Syn Indi Stivín nám pak připravil nejen úžasný hudební zážitek, ale podělil se i o svoji lásku k vážné hudbě a představil se i jako autor. Na klavír jej doprovázela Alice Springs, která má muzikantské zkušenosti také jako renomovaná zpěvačka a nyní se vrací ke své lásce – klasickému klavíru. Každopádně dnes večer zpíval spíše kontrabas mladého Indi Stivína. První skladba byla ze šedesátých let od Franka Proto, amerického kontrabasisty a skladatele se zkušenostmi z vážné hudby i jazzu. Jazzová inspirace byla v sonátě velmi zřetelná. Druhou skladbou byl Koncert Bohemia od Indi Stivína. Podle názvů se inspiroval historií našich předků (věty Keltové, Čechové, Slované). Charakterem už byla hudba spíše klasická s úchvatně zpívajícím precizním kontrabasem v hlubokých i nejvyšších polohách. Úspěch ohromný, dlouhý potlesk, přídavek a úsměvy při odchodu. Je úžasné, že máme nejen bohaté kulturní tradice, ale že v našem sousedství dorůstají noví mladí umělci, o kterých nepochybně ještě hodně uslyšíme.

Text: jaš
Foto: trc

Zveřejněno: 12.04.2018 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout