Nejdřív si musíš natlouct… anebo jít do školy

Do druhého ročníku internetové Školy zdraví zvou zájemce lékaři Všeobecné fakultní nemocnice. Kdo se přihlásí, dozví se, jak svému zdraví dává na frak, ale také, jak by se mohl polepšit. A čeká ho i odměna. Bude-li se dobře učit.
„Nejste přihlášeni. Vyplňte, prosím, své studentské jméno a heslo přihlašovacího formuláře. Nejste-li našimi studenty, přečtěte si, co vám škola nabízí,“ vybafla na mě úvodní stránka a já si připadala jako ve filmu o superinteligentních robotech. Pokorně jsem se vrátila na začátek, vyplnila kolonky a ejhle – chytrý stroj mě pustil dál.
„Cílem je pomoci vám v prevenci důležitých zdravotních problémů a poskytnout informace a praktické rady, jak se bránit nemoci.“ To se mi líbilo. „Projekt se skládá z osmi lekcí: Srdce a cévy, Očkování u dětí, Obezita a nadváha a Zdraví žen jsou tématy prvního ročníku Školy, v druhém se můžete seznámit s tématy Výživa, Kouření, Pracovní prostředí (ergonomie) a Nádorová onemocnění.“
Za šest úspěšně absolvovaných lekcí získáte diplom a různé výhody, přečetla jsem ještě bleskově, a bylo rozhodnuto. Nač se zdržovat, řekla jsem si a článek osvětlující zásady správné výživy jsem přeskočila. Přece všichni dobře známe, že tuk a cukr je fuj a nejlepší by bylo, kdyby nám zelenina lezla i z uší, ušklíbla jsem se.
Hurá na text. Pak ještě dva a mám první výhru v kapse. Už jsem viděla ty hromady vitaminů, co dostanu za odměnu, a kdoví, co ještě k tomu. Nadchla jsem se tou představou a odmítla rodině vysvětlit, proč se tak spokojeně culím. Pravdou je, že mě záludnost otázek poněkud zarazila. Správně jsem tipla, že nejvíc vápníku z nabízených možností obsahuje jogurt s dalamánkem, bez váhání jsme zaškrtla, že vlákniny neposkytují tělu energii, a mikrovlnnou troubu jsem označila za vhodnější než smažicí pánev s tukem. Pak ovšem následoval debakl. „V testu jste neuspěla, pro úspěšné absolvování musíte správně zodpovědět minimálně 9 z 10 otázek. Vy jich máte sedm.“
Zalapala jsem po vzduchu nad tou neuvěřitelnou potupou a zakryla obrazovku počítače, aby rodina neviděla. Nejdřív jsem se dokonce chtěla pod pseudonymem přihlásit znovu, ale pak jsem mávla rukou: až vychladnu, zkusím to znovu. Konec konců – večer mě telefonicky přítelkyně ujistila, že propadla také. „Je to fakt jako s tím zdravím,“ povídá. „Nejdřív si musíš natlouct, a pak si ho začneš vážit.“ A tak obě čekáme na správnou chvíli, a hlavně – až bude čas.
Jak se stát studentem Školy zdraví? Kdokoliv se do ní může zdarma zapsat na adrese: www.lekarna.cz/skolazdravi.

Text a foto: daF

Zveřejněno: 16.04.2004 – support@publix.cz
Vytisknout