Názory: Gröbovka - téma stále živé: O využití vily Gröbovka

Jakkoli je financování rekonstrukce Gröbeho vily tíživou otázkou, předmětem největších diskusí bylo vždy především její budoucí využití.
Nejsympatičtější varianta důstojného neziskově pojatého kulturního centra by potřebovala někoho opravdu bohatého, kdo by hradil provoz. Město Praha to bude těžko, to se kulturních zařízení bohužel stále více zbavuje. A že je to mimo možnosti naší městské části, o tom už vůbec nelze pochybovat.
V diskusích o Grébovce jsem měl dost příležitostí se přesvědčit, že varianta nájemníka vily nerušícího klid v parku a neomezujícího pohyb v parku je tou, která by asi byla veřejností nejlépe přijata. Velkou otázkou ale je, kde takového vzít. Je rozhodně zklamáním, že kromě CEELI Institutu se neobjevily žádné další nabídky na využití vily.
Pokud nedojde k dohodě s CEELI, pravděpodobně budeme muset vypsat novou soutěž na spoluinvestora a nájemce s měkčími podmínkami.
To rozhodně není žádoucí vývoj, ale tak daleko, aby k vile pendlovala osobní auta, samozřejmě nepůjdeme.
Situaci okolo Gröbeho vily nepovažuji za tak dramatickou, jak se může jevit z některých novinových článků, a věřím v rozumnou dohodu především v zájmu veřejnosti, kterou v jednáních zastupujeme.

Karel Winkelbauer, zástupce starosty

Zveřejněno: 10.05.2001 – support@publix.cz