Karlovo náměstí promění pět firem

Karlovo náměstí je jedním z nejvýznamnějších veřejných prostranství Prahy. Vyžaduje však celkovou rekonstrukci. Proto se město rozhodlo vypsat tzv. řízení se soutěžním dialogem.

Rada hlavního města Prahy 19. prosince 2017 schválila výběr pěti architektonicko-krajinářských týmů, které budou v dalších měsících pracovat na proměně parku na Karlově náměstí.

Do řízení se soutěžním dialogem se celkem přihlásilo 14 špičkových týmů z Česka i ze zahraničí. Na základě jejich návrhů, jak přistupovat k revitalizaci parku a jejich dosavadní práce mezinárodní komise, složená ze zástupců města, předních českých architektů a uznávaných zahraničních krajinářských architektů vybrala 5 týmů, které budou společně se všemi zainteresovanými stranami (např. MČ Praha 2, Odbor památkové péče MHMP, Národní památkový ústav) tvořit zadání a návrhy na novou podobu parku.
První workshop se uskuteční v únoru 2018, kde se bude společně definovat zadání pro práci týmů na návrzích. Na dalším workshopu budou mít týmy možnost diskutovat své návrhy se všemi stakeholdery a po odevzdání návrhů komise na 3. workshopu vybere 3 finální týmy, které budou své návrhy následně dopracovávat. Výběr vítězného návrhu se odhaduje na září 2018.

Revitalizace parku spadá do II. etapy celkové proměny. I. etapa se týkala úprav obvodové části náměstí. Již v roce 2015 se zrekonstruovala tramvajová trať, chodníky a nástupních ostrůvků.

Více informací naleznete na  www.iprpraha.cz/karlovonamesti

Vybrané týmy

Agence Ter – francouzské krajinářské studio ve spolupráci s Break Point, HBH projekt, Phytorestore a Concepto

•  Revitalizace náměstí Pershing v historickém centru Los Angeles