Minulost a současnost Prahy 2: Tylovo náměstí

Náměstí bylo pojmenováno po českém dramatikovi a divadelníkovi v r. 1895. Předtím se mu říkalo Tržiště či Tržní náměstí. V roce 1883 bylo náměstí vyzdobeno tříramennými kandelábry a dostalo tak pořádné osvětlení, které si vzala „na starost“ pražská obecní plynárna. Tylovo náměstí proslavily v historii dvě věci. Tou první byl vznik velkého tržiště. Nacházelo se v samém centru náměstí a nakupovaly tam „celé Královské Vinohrady“. Druhou zvláštností byl slavný Hotel Beránek. V roce 1887 totiž koupil Josef Beránek právě na Tylově náměstí řeznický obchod a po deseti letech celý dům, v němž roku 1914 zřídil velkou kavárnu a restauraci. Ke konci první světové války tu vybudoval hotel, který patřil k nejkomfortnějším v Praze. Po druhé světové válce byla v centru náměstí vystavěna fontána s figurou jeřába od Jiřího Nováka. Podobně jako fontána vzalo za své rozsáhlé tržiště i hotel Beránek. Místo tržiště je dnes uprostřed náměstí malý park. Konečně, posuďte sami, která verze Tylova náměstí se vám zamlouvá víc...

lin

Zveřejněno: 03.12.2004 – support@publix.cz