Městská část Praha 2 uctila památku hrdinných obyvatel

Minutou ticha, zapálenou svíčkou, květinami a pietní vzpomínkou uctila městská část Praha 2 v sobotu 17. června památku dvou rodin, které v době heydrichiády pomáhaly československým parašutistům. Shodou okolností oba manželské páry, Jesenští a Loudovi, bydlely jen několik metrů od sebe, v Resslově ulici č. 7 a číslo 9. „Praha 2 je protkaná historií, ať již středověkou, nebo tou modernější, válečnou. Není pravda, že Čechoslováci neměli své hrdiny, jen si je málo připomínají,“ řekla o statečných pražských rodinách starostka Prahy 2 Jana Černochová.

V letošním roce si připomínáme 75. výročí vojenské operace Anthropoid spojené s likvidací Reinharda Heydricha. Její aktéři, Kubiš s Gabčíkem, padli za vlast v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde byl v té době Karel Louda kostelníkem a na který se manželé Jesenští dívali z oken svého bytu.

Desky odhalila starostka Jana Černochová spolu s Karlem Polatou z iniciativy Anthropoid 1942–2017, zástupci Roty Nazdar a Československé obce legionářské.

Text: kla
Foto: kla, pos