Městská část Praha 2 byla oceněna za dokončenou rekonstrukci parku Havlíčkovy sady

Cenu ministryně pro místní rozvoj za vynikající výsledky v Programu regenerace Městských památkových rezervací a Městských památkových zón 2013 získala ve čtvrtek 17. dubna 2014 městská část Praha 2. Toto prestižní ocenění si vydobyla za dokončenou rekonstrukci parku Havlíčkovy sady. V celostátním kole soutěže o cenu Programu regenerace se tak Praha 2 umístila mezi třemi nejlepšími v republice vedle Boskovic, hned za letošním držitelem titulu Historické město roku, městem Chrudim.

V této soutěži je Praha 2 také vítězem krajského kola. Obě ocenění převzala při slavnostním vyhlášení ve Španělském sále Pražského hradu starostka Jana Černochová. Každá z cen obnáší kromě grafického listu ještě finanční příspěvek ve výši 100 tisíc korun, který bude městská část investovat do další obnovy památek.

„Skutečnost, že jsme v této prestižní soutěži skončili mezi třemi nejlepšími v republice, je pro nás velkým zadostiučiněním. Více než desetiletá obnova Grébovky byla během na dlouhé tratě a vyžádala si značné investice a úsilí. S tímto vědomím jsme se před více než deseti lety rozhodli do náročného projektu pustit a výsledek může posoudit každý sám,“ říká starostka Jana Černochová. „Dnes je Grébovka perlou mezi pražskými parky a jsme velmi potěšeni, že naše úsilí došlo takového ocenění.“

Pro Prahu 2 to není první ocenění náročného projektu obnovy unikátního památkově chráněného areálu Havlíčkových sadů. Za citlivou rekonstrukci a dostavbu Pavilonu získala městská část krajské prvenství v soutěži o cenu Programu regenerace za rok 2009, o dva roky později stejné ocenění za obnovu Grotty. A letos vynesla městské části revitalizace parku ještě další vítězství v regionu, a to v soutěži o titul Památka roku 2013.

Obnova parku a památkově chráněných objektů trvala zhruba deset let. Dokončena byla na podzim r. 2013 parkovými úpravami v horní části sadů. Celkové náklady na revitalizaci Havlíčkových sadů představují 365,3 mil. Kč, z toho 239,4 mil Kč zaplatila městská část Praha 2 a 125,9 mil. Kč činí různé dotace.

Soutěž o cenu Programu regenerace pořádá každým rokem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Pro rok 2013 se o titul ucházelo 51 památkových zón a rezervací. Kromě městské části Praha 2 byly v posledním kole Kutná Hora, Kadaň, Bečov, Klatovy, Prachatice, Frýdlant, Hradec Králové, Chrudim, Příbor, Lipník nad Bečvou, Valašské Meziříčí, Třebíč a Boskovice.

Zveřejněno: 03.06.2014 – webadmin@praha2.cz