Literární vycházka po stopách Josefa Lady

Klub Dvojka pro přátele kultury připravil po tříměsíční nucené přestávce opět akci pro své členy, kteří mají rádi historii. V pondělí 15. června 2020 jsme se vydali s průvodkyní Andreou Zimovou po Novém Městě na vycházku po stopách Josefa Lady, inspirovanou jeho knihou Kronika mého života.
Začátek byl v Salmovské ulici u budovy Joanea, kde čtrnáctiletý Lada bydlil v době učení u malíře a dekoratéra Petránka. Dnes zde sídlí Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická JABOK. Měli jsme to štěstí, že jsme mohli nahlédnout do vnitrobloku a projít si zdejší knihovnu, někdejší kapli, s pozoruhodnou secesní výzdobou stropu a stěn.
Další zastávky byly na Karlově náměstí. Nejprve u domu čp. 557, kde Lada bydlel coby knihařský učeň. Poté na rohu Resslovy ulice u dnešního Atria, kde stával do roku 1938 dům U Šálků. Tam Lada jako začínající ilustrátor bydlel u krejčího Bureše, navštěvoval zdejší hospodu, a v parku za pomocí sněhových koulí navázal známost s Hanou, s níž se po osmnáctileté známosti oženil.
Další zastávka byla v ul. Dittrichova, kam se přestěhoval do tehdejší novostavby. Zde ho navštěvovali i přátelé Jaroslav Hašek (mj. majitel kocoura Mikeše) nebo Marie Majerová. Ladu s Haškem spojoval smysl pro humor, který vedl k provádění nejrůznějších žertíků kolegům i náhodným lidem.
K domu v ulici Ladova (dříve V Ohradách), kde jako již známý umělec bydlel v letech 1925 až do své smrti (1957),  jsme procházeli kolem Emauz a připomněli si tragické úmrtí dcery Evy při náletu v únoru 1945. Josefa Ladu připomíná na domě Ladova 1 pamětní deska s podobiznou. Dobové fotografie nám zprostředkovaly Ladův výhled z šestého patra do okolí, mj. na zanikající Podskalí. Připomněli jsme si návštěvu velké výstavy Sedmička Josefa Lady v Tančícím domě před dvěma lety,  i stále trvající oblibu jeho obrázků a knížek u dětí na celém světě. Zájemci si mohou místa dnešní vycházky připomenout také v Encyklopedii Prahy 2.

Text: jaš
Foto: lea

Zveřejněno: 16.06.2020 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout