Literární vycházka po Vinohradech s Markem Tomanem

Po Ladovi a Novém Městě jsme s klubem Dvojka pro přátele kultury vyrazili 23. června 2020 na další literární vycházku. Tentokrát po Vinohradech se spisovatelem a diplomatem Markem Tomanem, který ji pojal jako putování po místech ze svého románu Neptunova jeskyně.
Na náměstí Míru, kde byl sraz, jsme nejprve upozornili na nedávno vzniklé video z autorského čtení románu Neptunova jeskyně v Knihovně na Vinohradech. Marek Toman v něm představuje svou knihu s fiktivní postavou oživlé sochy Neptuna z Grotty v Havlíčkových sadech a její putování časem, místy i vztahy. Vycházková trasa nevycházela z chronologie příběhu, ale ze zajímavostí a historických souvislostí v blízkém okolí. Svůj výklad provázel autor čtením úryvků z knih. Na náměstí Míru připomněl vznik Královských Vinohrad a jejich stavební boom, kdy provázanost stavitelů, architektů i radnice byla úzká a funkční.
Za divadlem v ulici Anny Letenské zmínil dům a osobnosti z odbojové skupiny Petiční výbor Věrni zůstaneme, a také pamětní desku na domě Anny Pollertové, kde bydlel i Jiří Baum, Viktor Kaufmann a další. Následné zastavení bylo na křižovatce Blanické a Slezské, kde se dlouho rozkládalo Seidlovo pole – ve 20. letech minulého století právě na tomto místě byla postavena trojice staveb moderní architektury – Dům zemědělské osvěty, Hasičský dům a dnešní městský soud, někdejší Tabáková režie.
Pokračovali jsme před školu ve Slezské ulici, kde dříve stávala Vinohradská synagoga, zničená náletem v r. 1945,  a pak jsme ulicí Francouzskou, ze které se naskýtá výhled na Hradčany, pokračovali do Havlíčkových sadů.  Zde celý Neptunův příběh započal. Zastavili jsme se na terase u Gröbeho vily, kde autor odskočil i do jiného svého románu Oko žraloka. Vycházku jsme zakončili opravdu u Neptuna od sochaře Bohuslava Schnircha, tedy u fontány před jeskyní Grotta. Vycházka se účastníkům líbila, někteří využili i možnost si knížky zakoupit. Zájemcům byla také představena webová Encyklopedie Prahy 2, kde jsou další faktografické informace o všech navštívených místech, ovšem, již bez literárního příběhu.

Text: jaš
Foto: lea