Komentovaná prohlídka výstavy 100 let Asociace českých kameramanů

Čím ve světě proslula „česká kameramanská škola“? Proč se od roku 1920 stala z Prahy filmová velmoc? Kde bydlel úplně první český filmový průkopník Jan Kříženecký, jenž si svou první kameru na dřevěnou kliku koupil od bratrů Lumièrů v roce 1898?
Nejen to jsme se dozvěděli ve středu 5. srpna 2020 na komentované prohlídce výstavy 100 let Asociace českých kameramanů, pořádané do 11. srpna 2020 na náměstí Míru. Našimi průvodci byli kameraman Daniel Souček, a také prezident asociace prof. Marek Jícha, kteří jsou zároveň autoři vynikající knihy, jež poprvé mapuje historii neznámého světa za kamerou s titulem Česká kameramanská škola. Název odkazuje na světovou slávu práce českých kameramanů jako skupiny, mající společné charakteristické rysy,  a jež  bývá takto označována a známá ve světě.
Daniel Souček nás zasvětil do úplných počátků kinematografie u nás, od prvního kina na Výstavišti (1896–8), po první filmové ateliéry, společnosti a distribuce, až po vznik Barrandovských ateliérů, které ve své době zcela předčily veškerá filmová studia v Evropě a svou výjimečnost si udržují dodnes. Zjistili jsme, že první filmový ateliér v Praze byl v  ulici Na Slovanech, a první český „filmař“ a průkopník Jan Kříženecký bydlel v Sokolské ulici v Praze 2.
Ostatně, jak jsme se dozvěděli, z Prahy 2 je i mnoho dalších slavných kameramanů, kteří stojí za věhlasem české práce za kamerou, stačí se podívat do Encyklopedie Prahy 2.


Zveřejněno: 10.08.2020 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout