Klíč od Prahy 2 - 4. vycházka

Kde žil Petr Soyka se svými rodiči a kdy a kam zmizel? Po stopách židů v Praze 2

Na čtvrté vycházce z cyklu Klíč od Prahy 2 jsme se nejdříve podívali do Belgické ulice, kde byl dříve židovský sirotčinec. Pokračovali jsme Klíč od Prahy 2do Sázavské ulice, kde stávala největší pražská synagoga. Na starých fotografiích jsme viděli, jak byla tato synagoga krásně vyzdobená a obrovská – vešlo se do ní 2000 věřících. Dnes je tam jen pamětní deska a na místě synagogy stojí novostavba ZŠ Sázavská. Proč? Synagoga byla poškozena při bombardování Prahy 14. 2. 1945 a po 2. světové válce byla zbořena. Ukázali jsme si také, co se z tak velké synagogy zachovalo. Jen jedna jediná dlaždice.

Před 2. světovou válkou žili na Vinohradech jak katolíci, tak evangelíci, tak židé. Pak přišla 2. světová válka. Nejvíce se tehdy změnil život židů. Povídali jsme si, Klíč od Prahy 2co všechno židé tehdy nesměli. A naopak museli. Například všichni židé od 6 let, což už je věk všech dětí na dnešní vycházce, museli začít nosit žlutou hvězdu. Potom postupně všichni někam zmizeli. Nejprve byli odvezeni do Terezína a z něj pak většinou do různých koncentračních táborů. Skoro nikdo z nich se nevrátil.

Po minulé vycházce jsme se naučili dívat jinýma očima na chodníky. Na dnešní vycházce jsme v nich společně objevili další zvláštnost, Klíč od Prahy 2kameny větší než ostatní dlažební kostky, které na sobě nesou mosaznou destičku s nápisem. Před některými domy, ve kterých židé žili před svým transportem do Terezína, jsou dnes tzv. Kameny zmizelých, tzv. Stolpersteine. Název je odvozen od německého slovesa  stolpern [čti: štolprn] – zakopnout, škobrtnout a od slova Stein [čti: štajn] - kámen). K těmto kamenům jsme se na dnešní vycházce skláněli a četli si, co je na nich napsáno. Viděli jsme vedle sebe kámen položený za ředitele sirotčince Otu Freudenfelda i kámen za jeho žáka, mladého básníka Hanuše Hachenburga. Viděli jsme kameny celých rodin. Kdo četl pozorně a o nápisech přemýšlel, dokázal na konci vycházky sám odvodit, kdo to byl Petr Soyka a kdy a kam zmizel…. 

 

 

Text: PhDr. Petra Martínková
Foto: Lucie Staniczková, Jana Čiháková

Zveřejněno: 01.11.2013 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout