Karel IV. pojede Prahou z Vyšehradu na Pražský hrad

V neděli 4. září 2005 se uskuteční Císařský průvod Karla IV. Tato akce se koná v roce 650. výročí slavné římské korunovace Karla IV. císařem a má zásadním způsobem připomenout osobnost tohoto vladaře a jeho význam pro české země. Zároveň má obohatit kulturní a veřejný život hlavního města.

Císařský průvod Karla IV. se uskuteční za spolupráce městských částí Praha 2 a Praha 1 a pražského magistrátu, pod záštitou starostů Michala Basche a Vladimíra Vihana a primátora Pavla Béma. Tito pánové se také osobně průvodu zúčastní v historických kostýmech coby purkmistři měst pražských. Hlavním pořadatelem průvodu je Jindřišská věž s. r. o., spolupořadatelem a zároveň realizátorem projektu je agentura Jagabab.

Na jednotlivých zastávkách průvodu budou hrát kapely, specializující se na středověkou hudbu, chystají se rytířské souboje a klání, vystoupí kejklíři a kouzelníci, krásou a uměním pobaví dvorské tanečnice. Všemu bude přihlížet císař Karel IV. s chotí Annou Svídnickou a císařským dvorem. Rovněž novoměstští konšelé, pražští purkmistři a měšťané budou dohlížet na krásu celého veselí.

Pouť tohoto oslavného průvodu, „inspekční cesty“ Karla IV., začne na Vyšehradě. Na Karlově náměstí přivítá císaře s průvodem starosta Basch. Císař s průvodem a císa­řovnou projdou přes Václavské náměstí k Jindřišské věži, kde je čeká uvítání starosty Vihana. Odtud půjdou společně na Staroměstské náměstí, kde se pozdraví s primátorem Bémem. Zde se také bude konat hodinový historický program. Poté císař projde přes Karlův most, Malostranské náměstí a nakonec dojde až na Pražský hrad. V historickém sídle českých králů bude celý průvod, čítající kromě císaře a jeho choti asi 120 postav, slavnostně přivítán prezidentem Václavem Klausem. Průvod se cestou rozroste o množství diváků, kteří budou císaře doprovázet na Hrad.

Pořadatelé Císařského průvodu Karla IV. zvou všechny Pražany, kteří mají zájem znovu uvidět a pozdravit svého císaře Karla IV., aby si 4. září nenechali ujít příležitost.

dr. Lubomír Holzer, agentura Jagabab

Zveřejněno: 02.07.2005 – webadmin@praha2.cz