Kanadský šofér z Vinohrad

Je to rodilý Vinohraďák, ale této čtvrti si příliš neužil. Ve čtrnácti letech bojoval u vinohradského rozhlasu. Jako Baťův muž pobýval ve Zlíně. Když mu bylo osmnáct, stal se velezrádcem a špiónem a deset let „studoval" v Jáchymově, Ilavě, Leopoldově a Mírově. Byla to prý nejlepší škola, kterou mohl vystudovat.
Dva roky mu odpustili, a tak s podmínkou jezdil s erenou, spisovněji nákladní Pragou RN, u pražského stavebního podniku. Ve třiceti se těžko začíná studovat. Ostatně by ho žádná vysoká nepřijala.
Vzal si dceru komunistického poslance. Nenávist Monteků a Kapuletů byla idylkou proti tomu, když se šel představit budoucímu tchánovi. Pro funkcionáře KSČ bylo naprosto nepřijatelné, aby si dcera vzala kriminálníka. Než stalo se a po narození dcery Renáty ze soudruha byl výborný dědeček. A po návštěvě Kanady přišel o ideály. Mladá rodina chvíli bydlela v Sokolské ulici, ale když přišli v osmašedesátém Sověti, usoudil bývalý vězeň, že by ho mohli dozavřít na dva roky. Tak změnil Vinohrady za Traiskirchen u Vídně, odkud odletěl do Kanady. Tam se usadil v Torontu a za krátký čas začal jezdit s truckem firmy Leon's po Kanadě a celé Severní Americe.
Do Čech se dostal poprvé až po sametové revoluci. Každý rok přijede, již jako důchodce, do Čech, usadí se na Vinohradech v Polské ulici, chodí po Riegrových sadech a z jejich vyhlídky hledí na Hradčany a věže pražského centra. Je toho názoru, že Vinohrady se secesními domy jsou nejkrásnější částí města Prahy.

IH

Zveřejněno: 02.10.2002 – support@publix.cz
Vytisknout