Jom ha-šoa: vzpomínka na oběti holokaustu

Náměstím Míru zněla ve čtvrtek 16. dubna jména obětí holokaustu. Předčítali je zde postupně všichni, kteří si sem přišli připomenout 72. výročí povstání Židů v největším z nacistických ghett, ve Varšavě. To začalo 19. dubna 1943 a zahynuly při něm tisíce židovských obyvatel. Jména zavražděných si přišla připomenout také starostka Prahy 2 Jana Černochová. Všichni zúčastnění se v nekonečném řetězu pozvolna posunovali k řečnickému pultu, kde každý z nich vyslovil několik svých jmen.

Na Vinohradech byla před 2. světovou válkou jedna z největších židovských komunit v Praze, vznikla v roce 1890. Většina vinohradských Židů však byla za války deportována do koncentračních táborů a tam zavražděna. Jejich památku připomínají „Stolpersteine“ – kameny zmizelých, které se umisťují do dláždění chodníků před domy, v nichž tito lidé žili.

Městská část Praha 2 podporuje projekt Židovského muzea Po stopách Židů v Praze 2, jehož ambicí je vypátrat co nejvíce dokumentačního materiálu o životě židovské komunity na Vinohradech.

Jom ha - Šoa  Jom ha - Šoa  Jom ha - Šoa  Jom ha - Šoa

len