Faust – nezapomenutelný zážitek

V minulém čísle Novin Prahy 2 jsem čtenářům slíbila, že se s nimi podělím o zážitek z unikátního představení, které jsme sledovali od jeho vzniku, od první čtené zkoušky až po premiéru. Samozřejmě, jde o projekt, který je situován do vyšehradských kasemat a v rámci výstavy Sláva barokní Čechie měl koncem měsíce června svoji premiéru. Tragická historie o doktoru Faustovi od Ch. Marlowa je podívanou opravdu mimořádnou. Prvním zážitkem je vstup do kasemat před začátkem představení a potom už vás děj vtáhne přímo do středu dění. Nejen díky magickému prostředí se stírá hranice mezi jevištěm a hledištěm. Divák je vtažen do děje věčného příběhu o touze po vědění, moci, poznání a o tragickém zániku. Uchvátí vás magické prostředí, ale hlavně herecké mistrovství D. Prachaře. Vynikající výkon je na pokraji fyzických sil a nelze ho než obdivovat. Rovnocenné partnery nachází v D. Matáskovi, který představuje Mefistofilise, P. Lustigové, V. Čermákové a v dalších členech souboru. Nápaditá režie M. Dočekala a efektní scéna P. Matáska je plná kouzel. Umocňují ji světelné, zvukové i pyrotechnické efekty. To vše tvoří výjimečnou podívanou.
V krátkém článku nelze vyjmenovat ty, kteří se na tomto představení podílejí, ale je viditelné, že všechny výkony jsou více než profesionální. Závěrem nelze nic jiného než popřát celému souboru, aby představení bylo úspěšné jak v Rize, tak v Paříži. Je opravdu srozumitelné pro všechny bez ohledu na národnost a poselství, které přináší, je platné pro každého člověka v kterékoliv době.   dost
Faust na Novoměstské radnici
Loutková inscenace Johannes doktor Faust v divadle MINOR vznikla jako součást projektu Sláva barokní Čechie. Divadlu, které v současné době prochází rekonstrukcí, nabídla pomocnou ruku městská část Praha 2: nabídla pro tuto inscenaci část Novoměstské radnice, za což jí patří dík. Začátkem července byla dekorace převezena na nádvoří radnice, protože bylo nutné dokončit poslední úpravy, vyzkoušet v reálu ohňostroje a především scénu nasvítit v autentických podmínkách večerního stmívání. První představení bylo odehráno 11. 7. a oficiální premiéry následovaly 12. a 13. 7. Počasí bylo velmi příznivé, publikum se dobře bavilo a k příjemné atmosféře neobvyklého prostoru přispěly i vlahé večery. Premiéry navštívila řada osobností kulturního i společenského života.

Klára Hamanová, dramaturg

Zveřejněno: 07.08.2001 – support@publix.cz
Vytisknout