Don Juan na jevišti Divadla na Vinohradech

Hra Don Juan, kterou uvedlo Divadlo na Vinohradech v únorové premiéře, patří mezi nejslavnější texty světového divadla, hlavní postava Don Juan je pak všeobecně známým synonymem pro svůdníka a sukničkáře.
Cesta šlechtice Dona Juana a jeho příběhu k současnému divákovi je dlouhá, klikatá a slavná - Moliére uvedl tuto hru poprvé v divadle Palais Royal v únoru roku 1665 a sám hrál Sganarela. Moliére však postavu poživačného šlechtice nevymyslel - jen dal divadelní podobu již existujícímu juanovskému námětu, který byl tehdy v módě. Každá divadelní skupina měla svou vlastní hru tohoto druhu a jména. Moliérovo zpracování donjuanovského tématu se stalo centrem pozornosti církevních kruhů. Hned po premiéře musel autor ze hry vyškrtat některé scény a po 15 reprízách se Don Juan už neobjevil, patrně na pokyn Ludvíka XIV. Moliérovo znění se pak dostalo na jeviště až v roce 1847 v pařížském divadle Odéon. V 19. století nebyla hra příliš často uváděna a znovu byla pro divadlo objevena až ve století 20., kdy se stala stálou součástí světového repertoáru. Divadlo na Vinohradech uvedlo Dona Juana poprvé v březnu 1917, hlavní roli hrál Václav Vydra, představení režíroval proslulý režisér Karel Hugo Hilar.
O 86 let později, v únoru 2003, hraje na stejném jevišti stejnou roli představitel třetí generace herecké rodiny Vydrů, vnuk Václava Vydry st. Václav Vydra. Režisérem inscenace je Jiří Menzel. V dalších rolích mohou diváci vidět Ladislava Potměšila jako Sganarela, Petru Hobzovou jako Elvíru, Jaroslava Satoranského jako Juanova otce Dona Luise, Jiřího Čapku a Pavla Rímského v rolích šlechticů Dona Carlose a Dona Alfonza, Janu Markovou, Adélu Pristášovou a Andreu Elsnerovou jako venkovanky, Miroslava Šimůnka v roli štolby Gusmase, Jana Teplého jako pana Nedělu, Michala Novotného jako Filipa a Jaroslava Kepku jako Chudáka.
Je jistě zajímavé sledovat, jak toto představení, v němž se kromě jiného objevuje například silné téma pokrytectví, vyzní v současné době.


Text: Zuzana Paulusová, foto: Pavel Štoll

Zveřejněno: 05.03.2003 – support@publix.cz
Vytisknout